کارگاه تخصصی «سوءتغذیه کودکان در ایران: توسعه محصول مسئولانه» در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد

توسعه اقتصادی، مسئولیت‌پذیری و تغذیه کودکان

تاريخ 1398/02/15 ساعت 08:38

قائم‌مقام یونیسف ایران در یک کارگاه تخصصی که با محوریت سوءتغذیه کودکان در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، خسارت ناشی از سوءتغذیه در جهان را 3.5 تریلیون دلار عنوان کرد و افزود سوءتغذیه علاوه بر تمام آثار زیان‌بار و دردآوری که برای کودکان دارد، موجب کاهش رشد اقتصادی کشورها می‌شود.

 کارگاه تخصصی «سوءتغذیه کودکان در ایران: توسعه محصول مسئولانه» با حضور سفیر سوئیس در ایران، قائم‌مقام دفتر یونیسف در ایران، دبیرکل اتاق بازرگانی تهران و رییس اتاق بازرگانی ایران- سوئیس برگزار شد. در این کارگاه تخصصی که به میزبانی اتاق بازرگانی تهران و توسط اتاق بازرگانی ایران- سوئیس، دفتر یونیسف در ایران و سفارت سوئیس در ایران، برگزار شد، سوءتغذیه کودکان و راه‌های بهبود و غنی‌سازی مواد غذایی برای کودکان با محوریت مسئولیت‌پذیر کردن شرکت‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 در آغاز این کارگاه تخصصی، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران-سوئیس، با خوشامدگویی به مهمانان، مدیران و صاحبان شرکت‌ها و فعالان بخش خصوصی از اهمیت بالای مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها به‌ویژه در حوزه سلامت و تغذیه کودکان سخن گفت. شریف نظام‌مافی هم‌چنین از شرکت‌هایی که روی مساله مهم تغذیه سالم کودکان مطالعه و تحقیق کرده و براساس آن محصولات سالم و مغذی به بازار ارائه کرده‌اند، تقدیر و تشکر کرد.

در ادامه این نشست، دبیرکل اتاق تهران با اشاره به اینکه صاحبان قدرت عمدتاً این روزها بر طبل خشونت می‌کوبند، سوئیس را کشوری صلح‌طلب توصیف کرد و وجود نهادهای بین‌المللی نظیر یونیسف، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و سازمان جهانی بهداشت در این کشور را نشان‌دهنده جایگاه بی‌بدیل آن در میان کشورها عنوان کرد.

بهمن عشقی در ادامه سخنانش به اهمیت مسئولیت‌های اجتماعی در حوزه کاهش فقر و ارتقای کیفیت زندگی شهروندان نزد اتاق تهران اشاره کرد و گفت: مصداق عملکردی ما در اتاق بازرگانی تهران، تلاشی است که امروز برای احیای بیمارستانی قدیمی و متعلق به اتاق تهران در یکی از بخش‌های جنوبی‌ و کمتربرخوردار پایتخت و نیز تبدیل این بیمارستان به یک‌ قطب سلامت در تهران به کار بسته‌ایم. این یکی از مصادیق تلاش ما برای ایفای مسئولیت اجتماعی است. همچنین فراخوان اتاق تهران و اقبال عمومی به این فراخوان برای کمک به آسیب‌دیدگان سیل اخیر در سه استان بزرگ ایران نشان‌دهنده اهمیت این موضوع نزد اتاق است. در واقع اتاق تهران توانسته است، وظایفی را که پیشینیانش از حدود 130 سال پیش به آن واگذار کرده، به جدیت دنبال کند.

او اعلام کرد: فراخوان اخیر اتاق تهران در جلب کمک‌های مردمی برای آسیب‌دیدگان سیل، موجب همکاری کم‌سابقه فعالان بخش خصوصی و بنگاه‌ها برای مشارکت در بازگرداندن روال طبیعی زندگی به مناطق سیل‌زده و مردم آسیب‌دیده‌ شده است.

عشقی سپس به همکاری‌های اتاق تهران و یونیسف اشاره کرد و گفت: اتاق تهران این افتخار را داشته است که از میانه سال 1396 با امضای تفاهمنامه‌ای، سطح مراودات خود با یونیسف را ارتقاء دهد. ما با محوریت قرار دادن دانش تخصصی، یافتن راه‌حل‌های نوآورانه برای رسیدگی به نیازهای آسیب‌پذیرترین کودکان در ایران، تبادل دانش و نوآوری و ترویج مسئولیت اجتماعی نزد شرکت‌ها و فعالان اقتصادی، برنامه‌ریزی آموزشی، تشویق افراد خیّر برای پیشبرد برنامه‌های یونیسف، اجتماعی کردن حضور یونیسف در طبقات مختلف جامعه ایران و ارتباط با شرکت‌ها در سطح ملی و حتی بین‌المللی، برنامه مشخصی را برای همکاری با یونیسف تدوین کرده‌ایم.

 او افزود: برگزاری کارگاه آموزشی ایجاد صندوق نوآوری برای کودکان در ایران در شهریور سال 1397 مصداق عملی همکاری‌های ما با یونیسف بوده است.

دبیرکل اتاق تهران در ادامه پیشنهاداتی برای ادامه همکاری اتاق تهران و یونیسف ارائه کرد و گفت: آنچه باید انجام دهیم ایجاد کارگروه‌هایی برای اعطای جوایز ملی و استانی و انتخاب شرکت‌های برتر و فعال در حوزه عمل به مسئولیت‌های اجتماعی است. در عین حال، همکاری جهت مطالعه و تاثیر کسب‌وکارها روی کودکان، به ویژه کاهش اثرات منفی بر کودکان کار، مشارکت و تلاش در بهبود وضعیت تغذیه کودکان و نوجوانان با همکاری وزارت بهداشت وکاهش فقر کودک با همکاری دستگاه‌های ذیربط نظیر وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی از جمله برنامه‌های اتاق تهران است. افزون بر این، همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی با هدف طراحی برنامه‌های حمایت محور اجتماعی بر اساس اصل برابری از جمله تلاش‌هایی است که امیدواریم در آینده همکاری با یونیسف موفق به انجام آن شویم.

او در خاتمه سخنانش، ابراز امیدواری کرد که اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و یونیسف، همکاری گسترده‌تری را در آینده با یکدیگر داشته باشند.

دسترسی به غذای باکیفیت ، حق هر کودکی است

در ادامه این نشست، سفیر سوئیس در ایران با اشاره به اینکه، سال گذشته، کشور سوئیس شبکه‌ای را با هدف تمرکز روی مسئولیت‌پذیری شرکت‌ها در ایران ایجاد کرده است، ادامه داد: البته که باید به موضوع امور خیرخواهانه نیز پرداخته شود، اما مسئولیت‌پذیری شرکت‌ها بسیار مهم‌تر است. برای مثال در مورد سیل بزرگی که در ایران اتفاق افتاد، بحث مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها به میان می‌آید که باید به عنوان بحث اصلی مورد توجه قرار گیرد. علاوه بر این لازم است به حقوق و تغذیه کودکان نیز توجه شود.

مارکوس لایتنر افزود: این دومین سالی است که ایران و سوئیس با کمک یونیسف این گردهمایی را برگزار می‌کنند و امیدوارم که همگی بتوانیم نقش خود را به خوبی ایفا کنیم و از تلاش‌های انجام شده حمایت کنیم.

او با اشاره به نقش شرکت‌های سوئیس در مشارکت و صادرات به ایران گفت: برای مثال، شرکت DSM در بخش تغذیه و همچنین شرکت دیگری در بخش دارو به ایران صادرات دارند و سوئیس در صنایع غذایی شریک مهمی برای ایران است و این شراکت هم برای ایران و هم برای سوئیس بسیار حائز اهمیت است. سوئیس ظرفیت‌های زیادی در حوزه صنایع غذایی و آشامیدنی دارد که امیدواریم در زمینه کودکان و مبارزه با سوءتغذیه آنها بتوانیم اقدامات خوبی به انجام برسانیم.

لایتنر همچنین با تاکید بر کیفیت و میزان غذایی که در اختیار کودکان قرار می‌گیرد، گفت: بحث تغذیه کودکان مساله‌ای مهم است؛ اما در کنار آن، این حق هر کودکی است که غذای مناسب و مغذی باکیفیت بالا در اختیار داشته باشد. نقش کیفیت غذا بسیار مهم است، زیرا در نتیجه استفاده از غذاهای باکیفیت نامناسب ممکن است بیماری‌های مختلف نظیر دیابت برای کودکان پیش بیاید که زندگی آنان را دچار اختلال کند. خوشبختانه ایران وسوئیس هر دو به اهمیت این مسئله آگاه هستند و معاهده‌هایی در این زمینه منعقد شده است.

سفیر سوئیس در بخش پایانی صحبت‌های خود با ابراز خوشحالی از حضور در این نشست تصریح کرد: امیدوارم شرکت‌ها و نمایندگان آنها تصمیمات مهم و تاثیرگذاری در این زمینه اتخاذ کنند و با کمک همدیگر بتوانیم گام‌های بیشتری برای رفع مشکلات تغذیه کودکان برداریم.

سوءتغذیه منجر به کاهش سرعت توسعه اقتصادی می‌شود

در ادامه این جلسه، کریستین وایگند به نمایندگی از دفتر یونیسف در ایران به ارائه گزارشی در مورد وضعیت سوءتغذیه کودکان پرداخت. او گفت: دفتر یونیسف در ایران برنامه مشترکی را با وزارت بهداشت طی سال‌های 2017 تا 2021 به اجرا گذاشته است که تمرکز آن بر آموزش تغذیه و توجه به تغذیه کافی کودکان به ویژه در 1000 روز نخست تولد نوزادان بود.

او با بیان اینکه بسیاری از کودکان از سوءتغذیه رنج می‌برند، ادامه داد: حتی ممکن است غذا‌های غنی شده نیز برای کودکان مناسب نباشند و شرکت‌های صنایع غذایی باید مسئولیت‌پذیرتر شوند. یونیسف به دنبال آن است که در این زمینه نقش یک تسهیلگر را ایفا کند و سوءتغذیه را کاهش دهد. به این ترتیب که تا سال 2030 گرسنگی در جهان کاهش پیدا کند و انواع مختلف سوءتغذیه از بین برود.

کریستین وایگند گفت: سوءتغذیه به عدم توازن میان نیاز بدن و دریافت مواد مغذی اطلاق می‌شود که می‌تواند به اختلالات تغذیه‌ای از جمله کم‌وزنی, لاغری, کوتاه‌قدی و اضافه وزن و چاقی منجر شود. کیفیت غذا می‌تواند رشد جسمی، ذهنی و ادراکی را تحت تاثیر قرار ‌دهد. هم‌اکنون در جهان 22 درصد کودکان از کوتاه ‌قدی رنج می‌برند که این مساله بیشتر در آفریقا و جنوب آسیا مشاهده می‌شود. همچنین 6 درصد دخترها و 8 درصد پسرها در جهان نیز دچار اضافه وزن هستند و این مسئله بیشتر در جنوب شرق آسیا شایع است.

قائم‌مقام دفتر یونیسف در ایران با اشاره به اینکه توجه به تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماه نخست زندگی کودکان بسیار حائز اهمیت است، توضیح داد که این امر مهم به میزان 41 درصد در سطح جهان عملی می‌شود. او تبعات ناشی از سوءتغذیه در کشورها را معادل 3.5 تریلیون دلار عنوان کرد و گفت: سوءتغذیه منجر به کاهش سرعت توسعه اقتصادی کشورها می‌شود و چنانچه کشور‌ها به رفع سوءتغذیه توجه بیشتری معطوف می‌کردند، رشد بیشتری به دست می‌آوردند.

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر