در ملاقات سفیر بلاروس و رییس اتاق بازرگانی تهران مطرح شد

آماده‌سازی اعزام هیات تجاری اتاق تهران به مینسک

تاريخ 1398/02/23 ساعت 14:44

مسعود خوانساری در گفت‌وگو با یوری ایوانوویچ لازارچیک، اصلی‌ترین دلیل حجم پایین مبادلات تجاری دو کشور را مساله مبادلات بانکی خواند و تاکید کرد برای توسعه روابط باید روابط بانکی پایدار و کانال نقل و انتقال مالی مطمئن بین دو کشور ایجاد شود.

 در دیدار سفیر جمهوری بلاروس با رییس اتاق بازرگانی تهران، ظرفیت‌های مشترک اقتصادی برای همکاری دو کشور مورد بحث و گفت‌و‌گو قرار گرفت. در این ملاقات، سفیر بلاروس ضمن تاکید بر علاقمندی این کشور برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با ایران، از آمادگی اتاق بازرگانی و صنعت بلاروس برای میزبانی از هیات تجاری اتاق تهران طی تابستان جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، این دیدار در حالی روز گذشته برگزار شد که اتاق تهران به دعوت اتاق بازرگانی و صنعت بلاروس، در حال آماده‌سازی اعزام یک هیات تجاری به مینسک در تابستان سال جاری است. بر اساس برنامه‌ریزی‌ صورت گرفته از سوی اتاق تهران، قرار است هیات تجاری اتاق تهران مردادماه امسال برای انجام مذاکرات و رایزنی‌های اقتصادی راهی مینسک شود.

در این دیدار، رییس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به پیوند سیاسی دو کشور که به گفته وی در طول سال‌های گذشته همواره پایدار بوده است، سطح روابط اقتصادی میان دو کشور را قابل قبول ندانست و گفت: با توجه به ظرفیت‌های صنعتی و اقتصادی که در هر دو کشور فراهم است، می‌توان با شناخت دقیق کنشگران اقتصادی دو طرف نسبت به فرصت‌های همکاری مشترک، سطح مناسبات اقتصادی را گسترش داد.

مسعود خوانساری در عین حال، گام نخست در توسعه همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور را رفع مشکلات نقل‌و‌انتقال مالی و برقراری مراودات بانکی پایدار میان دو طرف عنوان کرد و افزود: در این رابطه، ایران آماده برقراری مناسبات بانکی با بلاروس است و دولتمردان این کشور در مینسک نیز باید زمینه ایجاد این همکاری را هرچه سریع‌تر فراهم کنند.

سفیر جمهوری بلاروس نیز در این دیدار، یکی از دلایل تجارت اندک دو کشور با یکدیگر را محدودیت‌های ایجاد شده در مبادلات پولی و بانکی عنوان کرد و گفت: به رغم تحریم‌ها که علیه ایران اعمال شده است، دو کشور ایران و بلاروس می‌توانند همچنان تجارت کالایی را ادامه دهند.

یوری ایوانوویچ لازارچیک، برخی از فرصت‌های تجاری میان دو کشور را در زمینه محصولات کشاورزی و غذایی، ماشین‌آلات کشاورزی و صنعتی، فرآورده‌های چوبی و نیز خشکبار دانست و افزود: با حضور هیات تجاری اتاق تهران در میسنک و ملاقات فعالان بخش خصوصی دو کشور، زمینه‌های همکاری تجاری دو طرف بیش از گذشته شناسایی شده و شیوه‌های داد و ستدها نیز نمایان خواهد شد.

سفیر جمهوری بلاروس در تهران همچنین، به موافقتنامه اتحادیه اوراسیا اشاره کرد و عضویت ایران در این اتحادیه را به نفع توسعه همکاری های اقتصادی ایران با کشورهای عضو این اتحادیه دانست.

همچنین در این نشست، حسام‌الدین حلاج، سرپرست امور بین‌الملل اتاق تهران با اشاره به وجود تشکل‌ها و اتحادیه‌های فعال اقتصادی در ایران و ارتباط کاری گسترده اتاق تهران با این تشکل‌ها، تصریح کرد که پیوند تجاری دو کشور از طریق اتاق‌های هر دو طرف و نزدیکی اتحادیه‌های صنعتی و اقتصادی، قابل دسترسی است.

وی از آمادگی معاونت بین‌الملل اتاق تهران برای همکاری با سفارت جمهوری بلاروس در جهت شناسایی بنگاه‌ها و فرصت‌های همکاری اقتصادی دو کشور و معرفی فعالان اقتصادی دو طرف به یکدیگر خبر داد.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر