یک تریلیون دلار در سال؛ ارزش پروژه جمع ‌آوری زباله از فضا

استارت آپی برای جمع آوری زباله های فضایی

تاريخ 1398/03/27 ساعت 10:08

سیستم پیشنهادی استارت آپ NorthStar برای جمع آوری اطلاعات درباره زباله های فضایی، راه اندازی یک صورت فلکی جدید از ماهواره های کوچک در سال 2021 است که از عکس برداری های مکرر، سنسوروهای مادون قرمز و نوری برای نظارت و تجزیه و تحلیل اکوسیستم زمین و مدارش به طور مداوم استفاده می کند.

کانادا از استارت آپ هایی که روی اطلاعاتی درباره زباله های فضایی کار می کنند، حمایت می کند. رویترز در گزارشی این موضوع را توضیح داده است.

بازوی قراردادی دولت کانادا از سیستم های ماهواره های جدید که از تجزیه و تحلیل داده های بزرگ برای ارائه اطلاعات در دسترس درباره زمین و زباله های فضایی در مدار زمین استفاده می کنند، حمایت می کند.

پشتیبانی از شرکت های کانادایی به استارت آپ های این کشور کمک می کند تا بتوانند بر سر توافقات اولیه خدمات با ایالات متحده و بریتانیا و سایر کشورها مذاکره کنند.

استوارت بین، مدیرعامل شرکت NorthStar می گوید: با توجه به میزان زیاد فعالیت در فضا و افزایش نگرانی از وجود خطرات ناشی از زباله های فضایی سرگردان برای ماهواره ها، علاقه شدید بین المللی به این پروژه وجود دارد. طبق برآوردها، تخمین زده شده است که حدود 600 هزار قطعه زباله و اجرام فضایی در مدار زمین شناور هستند.

ایالات متحده و سایر دولت ها چنین اطلاعاتی را جمع آوری می کنند، اما برای تجاری شدن این کار باید اطلاعات به سرعت در دسترس قرار بگیرد. پیش بینی کارشناسان این است که اقتصاد «فضای جدید» بیش از یک تریلیون دلار در سال ارزش دارد.

بین به رویترز گفت: این توافق ما را در موقعیتی قوی برای کار با ایالات متحده، بریتانیا و سایر کشورهای برای دریافت خدمات ما قرار می دهد. به گفته بین، دولت کانادا و کبک، هرکدام تاکنون 13 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده اند.

سرمایه گذاران بخش خصوصی در این پروژه شامل شرکت  Telesystem Space در مونترال، اتحادیه فضایی اروپا، شرکت فرانسوی Thales و شرکت ایتالیایی Leonardo هستند.

سیستم پیشنهادی NorthStar برای این پروژه، راه اندازی یک صورت فلکی جدید از ماهواره های کوچک در سال 2021 است که از عکس برداری های مکرر، سنسوروهای مادون قرمز و نوری برای نظارت و تجزیه و تحلیل اکوسیستم زمین و مدارش به طور مداوم استفاده می کند.

این شرکت می گوید: این سیستم از آنالیز ابرداده ها و هوش مصنوعی برای اندازه گیری مقدار زیادی از اطلاعات درباره بقایای فضایی و اشیا دیگر استفاده خواهد کرد.

ویلبر راس، وزیر بازرگانی امریکا، هفته گذشته در نمایشگاه فضایی پاریس همه کشورهایی که در فضا فعالیت می کنند را تشویق کرد که با همکاری هم مسایل مشترک مانند زباله های فضایی که می تواند تجاری سازی فضا را از بین ببرد را ادامه دهند. به گفته او زمانی که دیدگاه جایگزین در مورد آینده فضا وجود دارد، مشارکت در جهان مهم است.

از طرفی هم پایداری طولانی مدت عملیات در فضا برای طیف وسیعی از فعالیت ها از جمله خدمات بانکداری و سرویس GPS ضروری است که این کار اهمیت تجزیه و تحلیل زباله های فضایی را بیشتر می کند.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر