هیات تجاری اتاق بازرگانی تهران در بلاروس دیدارهای خود را آغاز کرد

توسعه روابط با صنعتگرایان شرق اروپا

تاريخ 1398/05/02 ساعت 13:13

نمایندگان بخش خصوصی برای توسعه روابط دوجانبه با بلاروس که در حوزه صنعت و صنایع معدنی توانایی‌های قابل توجهی دارد به این کشور سفر کرده‌اند و طی سه روز دیدارها و نشست‌های متعددی با صاحبان صنایع و فعالان اقتصادی در مینسک برگزار می‌کنند.

هیات تجاری اتاق بازرگانی تهران متشکل از 20 فعال اقتصادی، روز گذشته به سرپرستی مسعود خوانساری، رییس اتاق تهران عازم بلاروس شد. در این هیات که به دعوت اتاق بازرگانی بلاروس راهی مینسک شده است نمایندگانی از 20 شرکت تولیدی و صادراتی فعال و صاحب‌نام ایران حضور دارند. هم‌چنین محمود نجفی‌عرب و محمدرضا نجفی‌منش، روسای کمیسیون‌های «اقتصاد سلامت» و «بهبود محیط کسب‌وکار و رفع موانع تولید» و محمدحسن دیده‌ور، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز حضور دارند.

 هدف نمایندگان بخش خصوصی از سفر به بلاروس، توسعه روابط تجاری دوجانبه با این کشور و استفاده از ظرفیت‌های موجود در بلاروس برای توسعه مناسبات اقتصادی در حوزه صادرات و سرمایه‌گذاری و هم‌چنین تلاش برای ایجاد کانال‌های مالی و بررسی راه‌های مبادله کالا بین دو کشور است.

هیات تجاری اتاق بازرگانی تهران، که شب گذشته وارد بلاروس شد در نخستین نشست خود، مهمان مصطفی اویسی سفیر ایران در بلاروس بود. در این نشست که به همت سفارت ایران در مینسک ترتیب داده شده بود، مدیران برخی تشکل‌ها و هلدینگ‌های بزرگ صنعتی و تجاری بلاروس از جمله نمایندگانی از اتاق بازرگانی بلاروس، رییس کنفدراسیون کارآفرینان و مدیرعامل هلدینگ صنعتی امکادور نیز حضور داشتند و در مورد زمینه‌ها و ظرفیت‌ها موجود در بلاروس برای توسعه همکاری‌های اقتصادی سخن گفتند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در این نشست با اشاره به تبادل هیات‌های سیاسی و تجاری میان ایران و بلاروس طی سال‌های گذشته، ظرفیت‌های دو کشور برای ارتقای سطح همکاری‌های صنعتی و تجاری را قابل توجه توصیف کرد و گفت: در حال حاضر تلاش ما این است که با شناخت بهتر این ظرفیت‌ها حجم تجارت دو کشور را توسعه ببخشیم.

مسعود خوانساری یکی از مهمترین موانع افزایش مراودات را مشکلات بانکی عنوان کرد و گفت: نمایندگانی از حوزه بانکی در هیات تجاری اتاق تهران حضور دارند و امیدوارم با همکاری دو طرف، سازوکاری برای روان‌سازی مبادلات بانکی طراحی شود.

او در ادامه ابراز امیدواری کرد که حضور این هیات در بلاروس منجر به توسعه و تحکیم روابط اقتصادی دو کشور شود. خوانساری هم‌چنین در پایان این نشست در گفت‌وگویی با خبرگزاری رسمی بلاروس، ظرفیت‌های همکاری و زمینه‌های سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران را تشریح و تبیین کرد.

هیات تجاری اتاق بازرگانی تهران در آغاز دیدارهای و نشست‌های خود، امروز چهارشنبه دوم مرداد ماه، با حضور در اتاق بازرگانی بلاروس با نمایندگان بخش خصوصی این کشور دیدار و گفت‌وگو می‌کنند. برابر برنامه در این نشست بیش از 70 نماینده از شرکت‌های مختلف بلاروسی حضور دارند. هیات تجاری ایرانی بعدازظهر امروز نیز بازدیدی از یک شرکت دارویی در بلاروس خواهد داشت.

هم‌چنین رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز دیدارهایی با دیمیتری کورچیک، معاون وزیر صنایع بلاروس و اولاخوویچ، رئیس اتاق بازرگانی بلاروس خواهد داشت. مسعود خوانساری برای بررسی چگونگی شکل‌دهی روابط بانکی و امکان ایجاد کانالی برای نقل و انتقالات مالی با مدیران یکی از بانک‌های این کشور نیز دیدار می‌کند.

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر