نشست مشترک فعالان اقتصادی بخش خصوصی ایران و بلاروس در مینسک برگزار شد

توسعه روابط ایران و بلاروس و بهره‌برداری از حضور در اتحادیه اقتصادی اوراسیا

تاريخ 1398/05/04 ساعت 12:29

نمایندگان بخش خصوصی دو کشور ایران و بلاروس، که به‌واسطه سفر هیات تجاری اتاق تهران به مینسک در حال گفت‌وگو و مذاکره برای توسعه روابط تجاری هستند، از فرصت الحاق ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا به عنوان ابزاری برای توسعه روابط یاد کردند. این در حالی است که نشست کمیسیون مشترک دو کشور نیز در ماه آینده با حضور وزرای صنعت دو کشور در بلاروس برگزار می‌شود.

اعضای هیات تجاری اتاق تهران در بلاروس در ادامه سفر خود به این کشور، امکان آن را یافتند که با نمایندگان بیش از 70 شرکت بزرگ بلاروسی برای تنوع‌بخشی به تجارت دو کشور به گفت‌وگو و تبادل‌نظر بپردازند. در نشست تجاری بلاروس-ایران که روزگذشته در اتاق بازرگانی و صنعت بلاروس برگزار شد، فعالان اقتصادی دو کشور از حوزه‌‌هایی چون مواد غذایی، مصنوعات فلزی، محصولات دارویی، وسایل نقلیه و حوزه بانکی گرد هم آمدند و در نشستی رو در رو با یکدیگر، زمینه‌‌های همکاری را مورد بررسی قرار دهند.

در افتتاحیه این گردهمایی، ولادیمیر اولاخوویچ، رییس اتاق بازرگانی و صنایع بلاروس با اشاره به آنچه ده‌‌ها سال روابط سیاسی ایران و بلاروس ‌می‌خواند، گفت: متاسفانه کشورهای مستقل، تحت فشار‌‌های جانبی از سوی دیگر کشور‌‌ها قرار ‌می‌گیرند و این سیگنالی به بخش‌‌های تجاری است که فارغ از این فشار‌‌ها به کمک یکدیگر بیایند و روابط اقتصادی را توسعه ببخشند.

او درادامه با اشاره به اقبال شرکت‌‌های بلاروسی به این نشست، عنوان کرد که این شرکت‌‌ها تمام فعالیت‌‌های تجاری، صنعتی و خدماتی این کشور را نمایندگی ‌می‌کنند و از توانایی لازم برای توسعه روابط برخوردار هستند.

اولاخوویچ، با بیان اینکه همکاری‌‌های دوجانبه می‌تواند در تمام حوزه‌ها از فناوری ارتباطات گرفته تا ساخت و تولید ماشین‌آلات صنعتی و معدنی، داروسازی تا حوزه هوا و فضا توسعه یابد، ادامه داد: اراده سیاسی روسای‌جمهور دو کشور این است که حجم مبادلات تا یک میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

 او به این نکته نیز اشاره کرد که ورود ایران به بازار بلاروس، زمینه‌ساز ورود آن به بازار اتحادیه اوراسیا خواهد بود.

در ادامه این همایش، رییس اتاق تهران نیز پشت تریبون ایستاد و با معرفی اجمالی از کارکرد و فعالیت‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: هیاتی که مرا در این سفر همراهی ‌می‌کنند از خوشنام‌ترین و فعال‌ترین بازرگانان و اعضای اتاق تهران هستند که علاقه فراوانی به توسعه روابط فیمابین دارند و تعدادی از آنها در هیات نمایندگان اتاق تهران عضویت دارند.

مسعود خوانساری با اشاره به اینکه ایران و بلاروس، با امکانات و پتانسیل‌‌های فراوان در بسیاری از موارد مکمل یکدیگر هستند و ‌می‌توانند روابط گسترده‌تر و متنوع‌تری با یکدیگر داشته باشند، ادامه داد: متاسفانه در سال گذشته، حجم روابط دوجانبه کاهش یافته که این حجم روابط ‌می‌تواند به عنوان یک هدف تجاری تا یک میلیارد دلار نیز افزایش پیدا کند، حال آنکه با توجه به امکانات دو کشور، تحقق این هدف، دور از انتظار نیست. از این رو باید موانعی را که موجب کندی رشد مبادلات تجاری دو کشور شده است، از میان برداشت.

خوانساری فقدان مکانیزم نقل و انتقال پولی و بانکی را مانعی برای تجارت دو کشور توصیف کرد و گفت: در هیات تجاری اتاق تهران، روسا و مدیران دو بانک خصوصی ایرانی حضور دارند که امیدوارم با مذاکره با همتایان خود بتوانند این مسایل را بررسی و در راه توسعه و تسهیل مراودات گام‌‌های خوبی بردارند.

خوانساری در ادامه از تمایل شرکت‌‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری در بلاروس و خرید ماشین‌آلات از این کشور سخن گفت و اینکه در صورت اقدام به این سرمایه‌گذاری یا خرید کالا از بلاروس، مشخص نیست مبادلات بانکی چگونه باید انجام بگیرد؟

او همچنین توقف پرواز مستقیم ایران و بلاروس از حدود سه سال گذشته را نیز به عنوان یکی از چالش‌‌های گسترش ارتباطات تجاری عنوان کرد.

رییس اتاق تهران در ادامه، افزایش همکاری‌‌های تجاری و اقتصادی را از طریق تهاتر کالا ممکن دانست و همچنین با اشاره به الحاق ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا و منطقه تجارت آزاد گفت: به موجب این تفاهمنامه 137 قلم کالا از تعرفه ترجیهی برخوردار خواهد شد و این امکان ‌می‌تواند حجم تجارت ایران و این اتحادیه را افزایش دهد. در عین حال، توسعه ترانزیت از شرق به غرب با ورود به بازار بلاروس امکان‌پذیر خواهد بود.

او سپس ابراز امیدواری کرد که مذاکرات فعالان اقتصادی ایران و بلاروس، منجر به افزایش همکاری‌‌های تجاری و اقتصادی دو کشور شود.

 

کمیسیون مشترک دو کشور ماه آینده در سطح وزرای صنایع برگزار می‌شود

 مصطفی اویسی، سفیر ایران در بلاروس نیز در این نشست، سخنان خود را با اشاره‌ای به مذاکرات روسای‌جمهور دو کشور در سه سال اخیر آغاز کرد و گفت: در سطح پارلمان‌‌های دو کشور نیز ملاقات‌‌های خوبی صورت گرفته و کمیسیون مشترک اقتصادی هم هر ساله برگزار ‌می‌شود.

او افزود: در ماه آینده، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با هیاتی عازم بلاروس خواهد شد و کمیسیون مشترک دو کشور نیز در سطح وزرای صنعت برگزار خواهد شد.

اویسی با اشاره به اینکه، رابطه تجاری ایران و بلاروس طی دو الی سه سال گذشته، رکورد‌‌هایی را به ثبت رسانده، ادامه داد: حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال 2017 به حدود 150 الی 160 میلیون دلار رسید و در سال 2018 به دلیل برخی مشکلات به نصف تقلیل یافت. در سال جاری نیز ارزش مراودات تا کنون به حدود 50 میلیون دلار رسیده که تلاش ‌می‌کنیم این رقم به سطح بالاتری برسد.

سفیر ایران در بلاروس، با اشاره به زمینه‌‌های همکاری دو کشور از قبیل حمل و نقل، مواد غذایی ، دارو و تجهیزات پزشکی گفت: باید برای روانسازی تبادلات بانکی راهکاری بیندیشیم. راهکارهایی که به همکاری‌‌های بانکی برد- برد بینجامد. همچنین بهره‌برداری از ظرفیت‌‌های بازار اتحادیه اوراسیا برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی باید مورد توجه طرفین قرار گیرد.

در ادامه این جلسه حلاج، سرپرست معاونت بین‌الملل اتاق تهران با ارائه اسلایدهایی به معرفی ظرفیت‌‌ها و خدمات اتاق تهران پرداخت. پس از آن، فعالان اقتصادی ایران و بلاروس، طی نشست‌‌هایی رو در رو و دو جانبه، زمینه‌‌های همکاری دو کشور را مورد بررسی قرار دادند.

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر