گزارش تحولات بازار مسکن پایتخت در نخستین ماه تابستان منتشر شد

در دام رکود

تاريخ 1398/05/06 ساعت 17:10

بازار مسکن براساس گزارش تازه بانک مرکزی، بیشتر از قبل در دام رکود فرو رفته و میزان معاملات نسبت به ماه مشابه سال قبل بیش از 64 درصد و نسبت به خرداد ماه 98 بیش از 20 درصد کاهش یافته است. ضمن این که روند افزایش قیمت که در همه ماه‌های گذشته ادامه‌دار بود در این ماه به 0.4 درصد تقلیل یافته و در 12 منطقه از مناطق 22گانه پایتخت نیز رشد قیمت منفی شده است.

به گزارش بانک مرکزی تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در تیرماه سال 1398، به 4.8 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل 64.6 درصد کاهش را نشان می‌دهد. این آمار هم‌چنین نشان از کاهش 20 درصدی میزان معاملات نسبت به ماه قبل حکایت می‌کند.

این گزارش هم‌چنین نشان می‌دهد که متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در تیرماه 1398 معادل 133.5 میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 0.4 و 91.5 درصد افزایش نشان می‌دهد.

بررسي توزيع تعداد واحدهاي مسکوني معامله شده در شهر تهران به تفکيک عمر بنا در تيرماه سال 1398حاکي از آن است که از مجموع 4790 واحد مسکوني معامله شده، واحدهاي تا 5 سال ساخت با سهم 40.2 درصد بيشترين سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقايسه با تيرماه سال قبل 3.6 وحد درصد کاهش يافته و در مقابل به سهم واحدهاي با قدمت 6 تا 10 سال و بيش از 15 سال افزوده شده است.

توزيع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در تيرماه سال 1398 حاکي از آن است که از ميان مناطق 22گانه شهر تهران، منطقه 5 با سهم 12.4درصدي از کل معاملات، بيشترين تعداد قراردادهاي مبايعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنين مناطق 2 و 4 به ترتيب با سهم‌هاي 9.1 و 9 درصدی در رتبه‌هاي بعدي قرار گرفته‌اند.

کاهش قابل ملاحظه حجم معاملات در ماه‌هاي اخير موجب شده است تا رشد ماهانه قيمت مسکن روند کاهشي به خود گرفته و در تيرماه سال جاري به 0.4 درصد تقليل يابد. اين ميزان رشد در شرايطي محقق شده است که در اين ماه 12 منطقه از مجموع 22 منطقه شهر تهران با کاهش متوسط قيمت نسبت به ماه قبل مواجه بودند. در اين ماه شاخص کرايه مسکن اجاري در شهر تهران و در کل مناطق شهري نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتيب معادل 24.8 و 22.5  درصد رشد نشان مي‌دهد.

 گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در تیرماه سال 1398، برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده می‌شود.

این گزارش را اینجا دریافت کنید.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر