دبیر انجمن شرکت‌های حمل‌و‌نقل بین‌المللی مطرح کرد

افزایش نرخ کرایه حمل کالاهای صادراتی به دنبال افزایش نرخ ارز

تاريخ 1398/05/15 ساعت 16:49

محمدجواد عطرچیان، دبیر انجمن شرکت‌های حمل‌ونقل و بین‌المللی با اشاره به افزایش شدید هزینه‌ها با توجه به جهش نرخ ارز و رکود تجارت خارجی که موجب کسادی فعالیت شرکت‌های حمل‌ونقل شده از افزایش ریسک تعدیل نیرو و تعطیلی این شرکت‌ها خبر داده است.

صادرکنندگان و فعالان اقتصادی در حالی افزایش چند برابری هزینه ترانزیت و حمل کالاهای صادراتی را دلیلی بر کاهش صادرات غیرنفتی کشور طی ماه‌های اخیر می‌دانند که به گفته دبیر انجمن شرکت‌های حمل‌و‌نقل بین‌المللی، به دنبال جهش نرخ ارز در بازار داخل افزایش نرخ‌های حمل‌و‌نقل خارجی ناگزیر بوده ‌است و بنگاه‌های این بخش چاره‌ای جز افزایش کرایه‌ها ندارند چرا که در غیر این‌صورت، شرکت‌های حمل‌و‌نقل بین‌المللی به طور کامل تعطیل خواهند شد.

محمدجواد عطرچیان در گفت‌و‌گو با روابط عمومی اتاق تهران، با بیان اینکه نرخ کرایه حمل کالاهای صادراتی تابعی از نوسانات بازار ارز است، گفت: رانندگان ترانزیت و شرکت‌های حمل‌و‌نقل بین‌المللی مجبور هستند ارز مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه کنند، بنابراین نباید انتظار داشت که نرخ کرایه‌های حمل کالاهای صادراتی افزایش پیدا نکند.

 

او افزود: انجمن شرکت‌های حمل‌و‌نقل بین‌المللی و سایر تشکل‌های این بخش بارها در مکاتبات خود با دولت اعلام کرده‌اند که به منظور کاهش تنش‌ها در صادرات غیرنفتی کشور، ارز سنا یا نیمایی به رانندگان و شرکت‌های ترانزیتی تعلق گیرد اما دستگاه‌های اجرایی و بانک مرکزی نسبت به این موضوع بی‌تفاوت بوده‌اند.

وی با بیان اینکه در چنین شرایطی صادرکنندگان نباید انتظار داشته باشند که نرخ‌های کرایه حمل صادراتی بر مبنای ارز دولتی یا نیمایی لحاظ شود، افزود: صادرکنندگان باید از طریق تشکل‌ها و اتاق بازرگانی، راهکارهای پیشنهادی خود را برای جبران افزایش هزینه‌های حمل کالاهای صادراتی به دولت ارائه دهند و مشوق‌هایی را مطالبه کنند.

عطرچیان همچنین از تعطیلی بسیاری از شرکت‌های حمل‌و‌نقل بین‌المللی طی ماه‌های گذشته خبر داد و گفت: به دلیل رکود در تجارت خارجی کشور، بخش عمده‌ای از شرکت‌های ترانزیت بین‌المللی مجبور به تعدیل پرسنل شده یا در حتی در آستانه تعطیلی قرار گرفته‌اند.

به گفته دبیر انجمن شرکت‌های حمل‌و‌نقل بین‌المللی، طی دو سال گذشته از میزان بار صادراتی و وارداتی کشور از کشورهای اروپایی، آسیای میانه و قفقاز و نیز کشورهای همسایه به شدت کاسته شده ‌است.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر