مراسم پایانی دومین جشنواره فرهنگی امین‌الضرب در اتاق بازرگانی تهران برگزار شد

معرفی برگزیدگان و تقدیر از فعالان رسانه‌ای

تاريخ 1398/05/16 ساعت 15:21

مراسم پایانی دومین جشنواره فرهنگی امین‌الضرب اتاق بازرگانی تهران در آستانه روز خبرنگار و به مناسبت تجلیل از تلاش‌های فعالان رسانه‌ای کشور در حوزه اقتصاد، با معرفی و تجلیل از برگزیدگان برگزار شد.

 جشنواره فرهنگی امین‌الضرب که امسال دومین دوره آن توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برگزار شد، با حضور محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، محمد فاضلی جامعه‌شناس و استاد دانشگاه و جمعی از خبرنگاران، روزنامه‌نگاران، عکاسان مطبوعات و رسانه‌ها در سالن کنفرانس اتاق بازرگانی تهران برگزار شد. در این مراسم علاوه بر تجلیل از خبرنگاران در آستانه روز خبرنگار، برگزیدگان دومین دوره جشنواره فرهنگی امین‌الضرب معرفی شدند و از آنان تقدیر به عمل آمد.

در این دوره که نسبت به سال گذشته با استقبال بیشتر و گسترده‌تر خبرنگاران مواجه شده و آثار بیشتر و کیفی‌تری به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود، محمدمهدی فرقانی، فرهت فردنیا و حسن نمکدوست تهرانی داوری را برعهده داشتند و آثار 15 خبرنگار در شش رشته مختلف را به عنوان برگزیده و شایسته تقدیر معرفی کردند.

بیانیه هیات داوران دومین جشنواره فرهنگی امین‌الضرب اتاق بازرگانی تهران به شرح زیر است:

«روزنامه‌نگاری اقتصادی در این روزها که حل مشکلات اقتصادی به یکی از اولویت‌های مهم کشور تبدیل شده،‌ بیش از هر زمان دیگری اثرگذار است. جای بسی امیدواری و خرسندی است که کیفیت بالای آثار را‌ه‌یافته به مرحله نهایی دومین دوره جشنواره فرهنگی امین‌الضرب بازتاب‌دهنده تلاش روزنامه‌نگاران برای روشن‌کردن و دیده‌بانی ابعاد مختلف فعالیت‌های اقتصادی و نظارت بر عملکرد اقتصاد کلان کشور است. نگاه مردمی و اجتماعی و انسانی به مسایل اقتصادی از جنبه‌های پررنگ آثار مرحله نهایی داوری جشنواره بود و نشان می‌داد روزنامه‌نگاران اقتصادی صرفا خبرهای روزمره تولید و تجارت را زیر نظر ندارند و فراتر از این مسایل، به پیامدهای کلان‌تر فعالیت‌های اقتصادی نیز می‌اندیشند. با این حال،‌ گاهی احساس می‌شد در روزنامه‌نگاری اقتصادی که مدام با اعداد و ارقام سروکار دارد،‌ بی‌دقتی‌هایی در محاسبه و ارائه آمار اتفاق می‌افتد. از سوی دیگر،‌ تنها بخش جشنواره که رضایت‌بخش نبود و کیفیت آثار به‌اندازه دیگر بخش‌ها بالا نبود، رسته تیتر و تیترنویسی بود. این‌طور که از آثار جشنواره پیداست،‌ روزنامه‌نگاران اقتصادی باید بیش از گذشته روی تیترنویسی، بسته‌بندی و ارائه جذاب مطالب خوب خود در مطبوعات و وب‌سایت‌ها کار کنند. همان‌طور که در آثار رسیده به جشنواره نیز به چشم می‌خورد، روزنامه‌نگاری اقتصادی کشور بیشتر نقادانه و بیان‌کننده انتقاد‌ها و منعکس‌کننده خطاهاست و کمتر با زبانی صریح به راه‌حل‌ها و ارائه روش‌های برون‌رفت از مشکلات می‌پردازد. رسیدن به اقتصادی کارا و سالم قطعا به رسانه‌هایی آزاد،‌ نقاد و مسئول نیاز دارد اما در کنار بیان مشکلات، ارائه راه‌های حل مسایل از زبان کارشناسان، می‌تواند مسیر توسعه همه‌جانبه ایران را هموارتر سازد.»

 

در این نشست و در ابتدای اعلام نام برگزیدگان از محمدصادق جنان‌صفت، به عنوان روزنامه‌نگار پیشکسوت اقتصادی مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفت. در ادامه این نشست، برگزیدگان جشنواره معرفی شدند و از آنان تقدیر به عمل آمد:

1- گزارش توصیفی:

اول: مریم خباز (روزنامه جام‌جم)

دوم: الناز محمدی (ماهنامه اندیشه پویا)

سوم: یزدان مرادی (روزنامه سازندگی)

2-گزارش خبری- تحلیلی:

اول: مریم شکرانی (روزنامه شهروند)

دوم: متین‌دخت والی‌نژاد (روزنامه سازندگی)

سوم: سمیه سایش (سایت تجارت‌نیوز)

3-رشته مصاحبه:

اول:پیام عابدی (خبرگزاری ایلنا)

دوم: فرشته فریادرس (روزنامه اعتماد)

سوم: الهام زرقانی (ماهنامه صنعت حمل و نقل)

4-یادداشت:

اول: ابراهیم علیزاده (سایت تجارت‌نیوز)

دوم: سروش صاحب فصول (روزنامه جمهوری اسلامی)

5-تیتر:

سوم: بهاره بوذری (ماهنامه ترابران)

(داوران هیچ اثری را شایسته رتبه اول و دوم در رسته تیتر ندانستند.)

6-گزارش ویدیویی:

اول: غلامرضا بهرامی (خبرگزاری صدا و سیما)

دوم: میلاد حاتمی (سایت تجارت‌نیوز)

سوم: علیرضا جعفری (سایت تجارت‌نیوز)

 

گزارش تصویری


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر