22 مرداد ماه روز گرامی‌داشت تشکل‌گرایی در ایران

تلاش اتاق تهران و تشکل‌ها برای کاهش تصدی‌گری‌های دولت

تاريخ 1398/05/20 ساعت 18:20

22 مرداد ماه مصادف است با روز «تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی» و در تقویم رسمی کشور به پاس گرامیداشت جایگاه تشکل‌ها و هم‌افزایی برای فعالیت‌های مدنی و اجتماعی، بیست‌و‌دوم مردادماه به این عنوان نام‌گذاری شده ‌است.

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن‌ و ‌کشاورزی تهران نیز از دوره هشتم هیات نمایندگان، ترویج و توسعه تشکل‌گرایی در بخش ‌خصوصی را در پیشانی فعالیت‌های خود قرار داده‌ و با ایجاد امور تشکل‌ها و مسولیت اجتماعی در ساختار سازمانی خود، تلاش کرده ‌است تا از شعارها فاصله گرفته و برای اعتلای جایگاه تشکل‌ها در اقتصاد کشور گام‌های عملی برداشته و مشارکت تشکل‌ها برای تقویت بنگاه‌های بخش‌ خصوصی را به‌کار گیرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در همین رابطه اتاق تهران با ایجاد شورای مشورتی تشکل‌ها، به ساز و کاری برای پیگیری مطالبات تشکل‌ها از دولت و حاکمیت، خود را نزدیک کرده ‌است تا آنجا که این اتاق بتواند، زمینه واگذاری تصدی‌گری‌های دولت در عرصه‌های اقتصادی به تشکل‌ها را هموار کند.

 

بزرگ‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان سلامت

رییس انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت استان تهران و عضو شورای مشورتی تشکل‌ها در اتاق بازرگانی تهران معتقد است که شرکت‌های نوپا در این عرصه، با حمایت‌های سازنده اتاق تهران می‌توانند در مسیر بین‌المللی شدن گام بردارند.

حسین وطن‌پور با اشاره به حمایت‎ اتاق تهران در تاسیس و ثبت این انجمن و همچنین اعطای دفتر کاری در ساختمان تشکل‌های اتاق تهران به این انجمن، افزود: انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت استان تهران به پشتوانه کمک‌های اتاق تهران موفق شد بخشی از تصدی‌گری‌های حوزه سلامت که تا پیش از این در دست وزارت بهداشت بود را در اختیار گرفته و فعالیت‌های خود را گسترش دهد.

وی در همین رابطه به انتشار نشریه فناوری حوزه سلامت و نیز ایجاد سامانه اینترنتی معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان بخش سلامت اشاره کرد و افزود: این در حالی است که برگزاری کمیته تجاری‌سازی نیز به این انجمن واگذار شده و طی آن، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های فناورانه به طور مرتب به منظور ایجاد فرصت‌های همکاری مشترک، ماهانه جلسات رو در روی مذاکره و گفت‌و‌گو را برگزار می‌کنند.

 

واگذاری تصدی‌گری‌ها در حوزه شرکت‌های فنی حفاظت الکترونیک

نایب رییس شورای مشورتی تشکل‌های اتاق تهران نیز معتقد است که تشکل‌ها را باید به‌گونه‌ای تقویت کرد که بتوانند امور تصدی‌گری مربوط به صنعت خود را از دولت تحویل بگیرند.

علی مسعودی با بیان اینکه در حال حاضر تصدی‌گری بخش عمده‌ای از کسب‌و‌کار بنگاه‌ها به برخی از تشکل‌های صنعتی کشور واگذار شده است، گفت: در این ارتباط، اتاق تهران با ایفای نقش سازنده خود در اعتلای جایگاه تشکل‌ها، می‌تواند در آماده‌سازی اتحادیه‌ها و انجمن‌ها برای در اختیارگیری تصدی‌های مربوط به صنایع سهم بسزایی داشته باشد.

وی که دبیرکلی اتحادیه سراسری شرکت‌های فنی و مهندسی حفاظت الکترونیک و شبکه‌های فیزیکی را برعهده دارد، در این رابطه خبر داد که این اتحادیه ثبت سفارش و تاییدیه اهلیت واردکنندگان تجهیزات این حوزه را در اختیار گرفته است. همچنین به گفته مسعودی، تشکل‌ها باید در زمینه اطلاع‌رسانی از عملکرد هیات مدیره و تصمیمات خود فعال‌تر شده و حوزه روابط عمومی‌ها را توسعه دهند.

 

حرکت به سمت نقش‌آفرینی تشکل‌ها در تصمیم‌سازی‌ها

عضو شورای مشورتی تشکل‌های اتاق بازرگانی تهران و دبیر انجمن صنفی واردکنندگان دارو و مواد بیولوژیک دام، معتقد است که برای کارنامه تشکل‌گرایی اتاق تهران در طول دوره هشتم و نهم هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، می‌توان نمره قابل قبولی کنار گذاشت.

امیررضا بیدگلی مجموعه برنامه‌های حمایتی اتاق تهران از تشکل‌ها را کارآمد دانسته و بر این باور است که حلقه مفقوده تقویت تشکل‌ها در طول ادوار گذشته، توسعه آموزشی این بخش بوده است که با تعامل و هم‌افزایی شکل گرفته میان تشکل‌ها و اتاق تهران در طول دست‌کم، دو دوره اخیر این نقص تا حدود زیادی برطرف شده و تشکل‌ها توانسته‌اند با اعلام نیازهای آموزشی خود و استفاده از ظرفیت‌های اتاق تهران، در مسیر دانش‌افزایی اعضا گام‌های بلندی بردارند.

وی در عین حال معتقد است که اثرگذاری تشکل‌ها در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها در کشور، هنوز سیستماتیک نشده‌ و در این زمینه نیاز به اصلاح فرآیندها و تقویت جایگاه تشکل‌ها احساس می‌شود.

 

انسجام تشکل‌ها در سایه قوانین و مقررات

رییس انجمن سازندگان خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین استان تهران نیز حمایت‌های اتاق تهران از این انجمن را موجب رشد و تعالی این تشکل نوپا دانسته و تصریح کرد که حضور نمایندگان این انجمن در کمیسیون‌های مشورتی اتاق تهران و دیگر مجامع بخش ‌خصوصی، به طرح مسائل و بیان راهکارهای کاهش مشکلات مرتبط با این حوزه کمک کرده است.

حسین جعفری که از اعضای شورای مشورتی تشکل‌های اتاق تهران است، با اشاره به قانون بهبود مستمر محیط کسب‌و‌کار و همچنین ابلاغیه معاون اول رییس‌جمهور در خصوص استفاده از نظرات و مشورت‌ تشکل‌ها و اتاق بازرگانی در تصمیم‌گیری‌ها، گفت: بخش‌خصوصی تنها با انسجام و اتحاد کافی می‌تواند بر مشکلات فائق آید و با استفاده از الزامات قانونی که پیش روی این بخش قرار گرفته، تشکل‌ها می‌توانند حضور و نقش خود در تصمیم‌سازی‌ها را ارتقا دهند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر