نشست هیات اعزامی اتاق تهران با صاحبان صنایع پاکستان در کراچی (5)

تلاش بخش‌خصوصی برای ورود پاکستان به دایره شرکای تجاری ایران

تاريخ 1398/12/07 ساعت 14:47

اعضای هیات مذاکره‌کننده تجاری اتاق تهران و انجمن صنایع کورنگی در کراچی در دیدار با یکدیگر بر سر توسعه تجارت رسمی و تامین نیازهای صنعتی دو ایران و پاکستان با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

در دومین روز از حضور هیات اعزامی اتاق تهران به پاکستان، ملاقات با هیات رییسه و اعضای انجمن صنایع کورنگی این کشور در کراچی صورت گرفت و دو طرف ضمن تاکید بر گسترش مناسبات اقتصادی میان دو کشور از طریق بخش خصوصی، راهکارهای خود برای بهبود روابط را به اشتراک گذاشتند.

انجمن صنایع کورنگی پاکستان، یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین تشکل‌های صنعتی در این کشور است که کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی و بازرگانی این کشور را که در منطقه‌ای به نام کورنگی در کراچی مستقر هستند، راهبری می‌کند. به گفته مسئولان این انجمن، در حال حاضر 4500 بنگاه اقتصادی در عضویت این تشکل هستند و بخش بزرگی از تولیدات پاکستان در زمینه‌های مختلف از این منطقه خارج می‌شود.

رییس اتاق بازرگانی تهران که رأس یک هیات مذاکره‌کننده هم‌اکنون در کراچی پاکستان به سر می‌برد، در این نشست با اعضای این انجمن، تحریم‌‌های اعمال شده از سوی دولت ایالات متحده آمریکا بر ایران را فرصتی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی ایران با کشورهای همسایه بیان کرد و لازمه گسترش مناسبات را شناخت تجار و فعالان اقتصادی دو طرف از بازارها و نیازهای صنعتی و اقتصادی یکدیگر دانست و از این رو، از هیات رییسه انجمن صنایع کورنگی برای سفر به تهران و ملاقات با صاحبان صنعت و کسب وکار ایران طی ماه‌های آتی دعوت کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، مسعود خوانساری با بیان اینکه به‌رغم اعمال تحریم‌های سخت از سوی آمریکا، صادرات و تجارت ایران با کشورهای دیگر کماکان ادامه دارد، افزود: در این دوره، ارتباط میان ایران با کشورهای همسایه در رفع نیازهای اقتصادی دو طرف توسعه پیدا کرده به طوری که حجم تجارت ایران با کشورهای عراق، ترکیه و امارات فراتر از 10 میلیارد دلار در سال رقم خورده است و در چنین شرایطی، پاکستان نیز می‌تواند به چرخه کشورهای طرف تجارت ایران افزوده شود.

خوانساری با انتقاد از اینکه حجم عمده تجارت ایران و پاکستان از طریق مرزهای زمینی و به صورت پیله‌وری صورت می‌گیرد، افزود: تجار بزرگ و واقعی هر دو کشور باید وارد عمل شده و تجارت رسمی میان دو کشور را به دست گیرند و در این رابطه، اتاق بازرگانی تهران آماده همکاری با نهادهای بخش خصوصی پاکستان به منظور شناسایی فعالان اقتصادی معتبر و واقعی دو طرف و نیز بازار و نیازهای دو کشور است.

رییس اتاق تهران افزود: در حال حاضر تراز تجاری دو کشور به نفع ایران مثبت است و در صورتی که شناخت درستی از فعالان اقتصادی دو طرف و نیازهای بازارها صورت گیرد، سهم پاکستان در تراز تجاری دو کشور قابل ارتقا خواهد بود.

رییس انجمن صنایع کورنگی پاکستان نیز در این نشست که در محل این انجمن برگزار شد، سهم تولید و صادرات چرم و پوشاک منطقه کورنگی در این کشور را بیش از 50 درصد اعلام کرد و افزود: روزانه به طور متوسط تا 800 میلیون روپیه از کانال تولید و صادرات کسب وکارهای پاکستان در کورنگی، به خزانه دولت این کشور واریز می‌شود.

عامر رحمان همچنین با بیان اینکه 1.5 میلیون فرصت شغلی در منطقه کورنگی ایجاد شده است، افزود: سطح تبادلات تجاری ایران و پاکستان با اشتراکات فرهنگی و جغرافیایی دو کشور همخوانی ندارد و با تدابیری می‌توان سطح روابط را گسترش داد.

وی در همین رابطه، افزود: تلاش ما در پاکستان تقویت برقراری تبادلات بانکی است در غیر این‌صورت، بر تجارت تهاتری با ایران متمرکز خواهیم شد.

هم‌چنین احمد محمدی، سرکنسول ایران در کراچی، در این نشست طی سخنانی، به آمادگی نمایندگی دولت ایران در کراچی در راستای حمایت از راه‌های توسعه همکاری‌های اقتصادی میان بخش خصوصی دو کشور اشاره کرد و یادآور شد که کنسولگری ایران آماده کمک به تجار پاکستانی برای سفر به ایران و شناخت دقیق از وضعیت بازار و اقتصاد کشورمان و معرفی تجار دو طرف به یکدیگر با کمک اتاق بازرگانی تهران است.

 

 

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر