اکونومیست:

تمرکز بر احیای اقتصاد با کاهش سرعت ابتلا به کرونا در چین

تاريخ 1398/12/07 ساعت 14:55

بازگشایی بی سروصدای بازار یای وو بی شباهت به اوضاع فعلی اقتصاد چین نیست.

همینطور که سرعت حرکت کرونا و ابتلای مردم در چین به آن کاهش پیدا می کند، تلاش های چین برای بازگشت به کار هم بیشتر می شود. مسئولان دولتی اکنون به احیای اقتصاد توجه می کنند، کاری که اصلا آسان نیست.

اگر چین کارخانه جهان است، شهر تجارت بین المللی یای وو، نمایشگاه این کارخانه است. در بزرگترین بازار عمده فروشی جهان، به اندازه 770 زمین فوتبال فضا برای فروش انواع و اقسام کالاها، از کیف پول چرمی تا موتور سیکلت وجود دارد. در 24 فوریه بعد از آغاز سال چینی، این بازار با شور خاص چینی ها باز شده است به این امید که 200 هزار بازرگان به سود خوبی از این بازار بزرگ برسند. اما امسال شرایط چین و بازار بزرگ آن  مثل همیشه نیست. بازگشایی این بازار به دلیل شیوع ویروس کرونا در چین به تاخیر افتاد و اکنون هم  جمعیت خریدار پراکنده اند و رقصندگان عروسک اژدها هم مثل دیگران برای محافظت از سلامتی شان ماسک های سفید به صورت زده اند. همه خریداران و فروشندگان و هر کسی که برای هر کاری وارد بازار می شود باید از گیت های بهداشتی بگذارد و سلامت او بررسی شود. به کسانی که در بازار کار می کنند گفته شده در زمان غذا خوردن و استراحت باهم صحبت نکنند تا به سلامت یکدیگر صدمه نزنند و میکروب ها پخش نشود.

بازگشایی بی سروصدای بازار یای وو بی شباهت به اوضاع فعلی اقتصاد چین نیست. اقتصادی بزرگ که دولت آن تصمیم گرفته به هر ترتیب جلوی همه گیر شدن بیماری بایستد و پس از آن مردم به سر کار خود بازگردند. اثر این تصمیم بر اقتصاد بسیار روشن و ساده است. بیش از 100 میلیون کارگر مهاجر که در چین کار می کنندو حضور آنان اقتصاد این کشور را تکان می دهد، در زادگاهشان و در خانه هایشان نشسته اند هرچند مسئولان برای بازگشت آن ها به کارخانه ها و مراکز تجاری سخت تلاش می کنند. این تلاش بی شباهت به تلاش بازار یای وو نیست که به خریداران پیشنهاد کرده هزینه پرواز  و اقامت آن ها را پیش از 29 فوریه پرداخت می کند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر