در دیدار رییس اتاق بازرگانی تهران با مقامات اتاق کراچی در پاکستان مطرح شد (6)

راهکار برقراری کانال‌های مالی جدید در مناسبات تجاری دو کشور

تاريخ 1398/12/07 ساعت 14:54

مسعود خوانساری و شهاب احمدخان، روسای اتاق‌های بازرگانی تهران و کراچی در جریان دیدار خود در ادامه برنامه‌های هیات مذاکره‌کننده تجاری اتاق تهران به پاکستان، بر لزوم نقش‌آفرینی پررنگ‌تر بخش خصوصی در توسعه مناسبات تجاری دو کشور و ارائه سازوکارهای پیشنهادی برای همکاری و فعالیت‌های مشترک تاکید کردند.

هیات اعزامی اتاق بازرگانی تهران به کراچی، در دومین روز سفر خود با هیات رییسه و اعضای اتاق بازرگانی و صنایع کراچی ملاقات کرد و دو طرف پیرامون راه‌های گسترش مناسبات اقتصادی میان بنگاه‌های بخش‌ خصوصی دو کشور به گفت‌و‌گو نشستند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، اتاق بازرگانی و صنایع کراچی بزرگ‌ترین اتاق بازرگانی در پاکستان است و به گفته مقامات این نهاد، در حال حاضر بیش از 50 هزار بنگاه در عضویت آن هستند.

رییس اتاق تهران در این دیدار، با اشاره به حجم 1.5 میلیارد دلاری تجارت رسمی میان دو کشور و تجارت 3.5 میلیارد دلاری دو طرف از کانال‌های غیررسمی، افزود: اتاق‌های بازرگانی دو کشور باید حساسیت بیشتری نسبت به سهم اندک مبادلات تجاری میان دو طرف به خرج داده و تلاش کنند تا روابط بازرگانی دو کشور در مسیر رسمی و از طریق تجار واقعی صورت گیرد.

مسعود خوانساری در همین رابطه بر نقش اتاق‌های بازرگانی تهران و کراچی در شناسایی و معرفی تجار به یکدیگر و همچنین نیازهای بازار دو کشور تاکید کرد و افزود: با ورود اتاق‌های بازرگانی دو کشور و نقش‌آفرینی عمده در افزایش مبادلات بخش خصوصی دو طرف، این امکان فراهم خواهد شد تا تجارت مستقیم میان دو کشور شکل گیرد و روابط اقتصادی در سطح ملی و کشوری برقرار شود.

وی با این توضیح که کشورهای طرف تجاری ایران از جمله عراق، ترکیه و امارات نیز مانند دیگر کشورها، تابع قوانین و مقررات FATF هستند، افزود: با این حال و به‌رغم تحریم‌هایی که از سوی آمریکا بر ایران اعمال شده‌ است، حجم مبادلات بازرگانی ایران با این کشورها از 10 میلیارد دلار در سال فراتر رفته و تجار و بخش خصوصی دو طرف توانسته‌اند با شناخت کافی از یکدیگر، مسیرهای مرتبط با داد و ستدهای مالی را پیدا کرده و اجازه ندهند که سطح مناسبات اقتصادی کاهش یابد.

رییس اتاق تهران در همین رابطه، تصریح کرد که تبادلات مالی ایران با شرکای تجاری خود از جمله عراق و ترکیه و امارات از طریق ایجاد واحدهای مالی و خارج از چارچوب ارز دلار صورت می‌گیرد که این مکانیزم را می‌توان در ارتباط اقتصادی ایران و پاکستان نیز در پیش گرفت.

همچنین در این دیدار، شهاب احمدخان، رییس اتاق بازرگانی و صنایع کراچی، بر لزوم اجرای توافق‌نامه‌های تجاری میان دو کشور تاکید کرد و افزود: اتاق کراچی طی ملاقات‌های متعدد با مقامات بانک مرکزی پاکستان، راهکارهای عملیاتی برای برقراری نقل و انتقالات مالی میان دو کشور را ارائه کرده است.

وی همچنین بر ایجاد بلوک اقتصادی منطقه‌ای میان ایران، پاکستان و برخی دیگر از کشورهای منطقه تاکید کرد و یادآور شد که بخش خصوصی دو کشور می‌تواند پیشنهاددهنده این مکانیزم و دیگر سازوکارهای همکاری و فعالیت‌های متشرک باشد.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر