پیشنهاد کاهش تولید نفت از 600 هزارتا یک‌میلیون بشکه در روز

روسیه مخالف کاهش تولید نفت است؟

تاريخ 1398/12/14 ساعت 10:33

شرکت گلدمن ساکس پیش‌بینی کرده است که تقاضای نفت امسال 150 هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت که کمترین و بدترین میزان از زمان بحران مالی جهانی تاکنون بوده است.

قیمت نفت بعد از پیشنهادات کارشناسان اوپک پلاس برای کاهش تولید بیشتر، افزایش یافت. بلومبرگ گزارشی دراین‌باره منتشر کرده است.

طبق این گزارش، قیمت نفت بعدازاینکه کارشناسان اوپک توصیه کردند برای مقابله با کاهش تقاضا که ناشی از شیوع ویروس کرونا بوده است، باید تولید نفت کاهش یابد، قیمت‌ها مجدداً رو به رشد گذاشت.

به گفته نمایندگان این کشورها، کمیته فنی مشترک کاهش تولید اضافی 600 هزار بشکه تا یک‌میلیون بشکه در روز طی سه‌ماهه دوم سال 2020 را پیشنهاد داده است. جلسات وزیران انرژی و نفت این گروه روزهای پنجشنبه و جمعه در وین برگزار خواهد شد و رقم نهایی مشخص می‌شود. این مسئله پس‌ازاین صورت گرفت که کاهش نرخ بهره نیم درصدی اضطراری توسط فدرال رزرو نتوانست سهام ایالات‌متحده را در روز سه‌شنبه احیا کند.

درحالی‌که انتظار می‌رود اوپک و متحدانش به سمت کاهش بیشتر تولید پیش بروند اما با توجه به میزان زیاد تقاضای از بین رفته این سؤال مطرح می‌شود که آیا این میزان کاهش تولید برای افزایش قیمت کافی خواهد بود یا خیر.

شرکت گلدمن ساکس پیش‌بینی کرده است که تقاضای نفت امسال 150 هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت که کمترین و بدترین میزان از زمان بحران مالی جهانی تاکنون بوده است.

به گفته کارشناسان تا به الان کاهش یک‌میلیون بشکه در روز اوپک پلاس قیمت‌ها را افزایش داده است. اما اگر اوپک پلاسی‌ها می‌خواهند قیمت نفت بیشتر از این افزایش یابد، در جلسه آخر هفته در وین باید پیشنهاد شگفت‌انگیز بیشتری ارائه دهند.

معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل ماه آوریل 74 سنت یا 1.6 درصد رشد کرد و به 47.92 دلار در هر بشکه در بورس نیویورک رسید. این قرارداد بعد از روز جمعه هفته گذشته که قیمت‌ها 16 درصد سقوط داشت، حدود 7 درصد پیشرفت داشته است.

معاملات آتی برنت برای ماه می، 1.6 درصد افزایش یافت و به 52.70 دلار در هر بشکه در بورسICE Futures Europe رسید. معیار جهانی قیمت نفت در همان ماه با حق بیمه 4.61 دلار معامله شد.

برای اینکه اوپک پلاس بتواند کاهش قابل‌توجهی در تولید داشته باشد تا روند کاهش قیمت نفت مهار شود، باید بر مقاومت روسیه غلبه کند. شیوع ویروس کرونا از زمان آخرین جلسه کمیته فنی مشترک در ماه فوریه بدتر شده است. در آن جلسه، آن‌ها کاهش 600 هزار بشکه در روز را پیشنهاد داده بودند.

نرخ بهره کاهش‌یافته توسط فدرال رزرو اولین حرکت خارج از جلسات منظم آنها از زمان بحران مالی در سال 2008 تاکنون بوده است.

 

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر