اوپک و روسیه به توافق نرسیدند

بدترین روزهای نفت در 11 سال گذشته رقم خورد

تاريخ 1398/12/17 ساعت 10:25

پیش از شروع کرونا پیش‌بینی‌شده بود میزان تقاضا 1.1 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت، اما حالا گفته می‌شود تقاضای نفت در سال 2020 کاهش خواهد یافت.

با سقوط اوپک و روسیه و بحران‌های پیش‌آمده به دلیل شیوع ویروس کرونا، نفت بدترین روزهای خود را طی 11 سال گذشته طی می‌کند.

قیمت نفت روز جمعه بیش از 9 درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح خود رسید. چراکه کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت نتوانستند در مورد کاهش عرضه به توافق برسند. سقوط تقاضا به دلیل شیوع ویروس کرونا بازار را بهم ریخته است.

کارتل اوپک به رهبری عربستان سعودی روز پنجشنبه یک رویکرد دوجانبه برای متحد اصلی خود روسیه پیشنهاد داده بود: کاهش تولید موجود 2.1 میلیون بشکه‌ای تا پایان سال 2020 ادامه پیدا کند و کاهش 1.5 میلیون بشکه در روز هم اضافه شود. اما روسیه این توافق را قبول نکرد و آینده این اتحاد سه سال را در شک و تردید قرار داد. عدم قبول کاهش عرضه نفت توسط روسیه، چشم‌انداز مازاد عرضه در بازار را افزایش داد.

محمد بارکیندو، دبیر کل اوپک پس از پایان جلسه به خبرنگاران گفت هیچ اجماعی برای گسترش سیاست محدود کردن عرضه بیشتر از ماه مارس وجود ندارد و اوپک به‌صورت یک‌جانبه عمل نمی‌کند. او ادامه داد بحث‌ها همچنان ادامه خواهد داشت اما جزییات بیشتری دراین‌باره ارائه نداد.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه به سی‌ان‌ان گفت که تولیدکنندگان نفت تصمیمات خود را در مورد آنچه باید از اول آوریل انجام دهند، اتخاذ می‌کنند.

نفت خام برنت، معیار جهانی قیمت نفت با 9.4 درصد سقوط به 45.27 دلار در هر بشکه رسید. این بدترین سطح طی سه سال گذشته بوده است. همچنین بدترین افت یک‌روزه از دسامبر 2008 محسوب می‌شود.

قیمت نفت امریکا هم 10.1 درصد ریزش داشت و به قیمت 41.28 دلار در روز جمعه معامله شد. این میزان بزرگ‌ترین میزان کاهش از نوامبر سال 2014 است و کمترین میزان از آگوست 2016 محسوب می‌شود.

ازآنجاکه قیمت نفت ماه گذشته به بازار خرسی سقوط کرد و  20 درصد از نقطه اوج قیمتی‌اش فاصله گرفت، اوپک با فشارهای گسترده‌ای روبه‌رو شد. شیوع کرونا تقاضا برای سوخت را ابتدا در چین و بعد سایر کشورها کاهش داده است. اکنون قیمت‌ها نسبت به اول ژانویه 33 درصد کاهش‌یافته است.

شرکت تحقیقاتی IHS Markit روز چهارشنبه پیش‌بینی کرده بود که تقاضای نفت شدیدترین افت خود را در سه ماه اول سال متحمل خواهد شد، رقمی حتی بدتر از بحران مالی سال 2008. مدارس و ادارات تعطیل‌شده‌اند. شرکت‌های هواپیمایی پروازهای خود را لغو کرده‌اند و تعداد افرادی که در خانه خود را قرنطینه کرده‌اند رو به افزایش است.

بیشترین کاهش تقاضا را می‌توان در چین ردیابی کرد، جایی که ویروس کرونا شیوع پیداکرده و گفته می‌شود توقف بی‌سابقه فعالیت‌های اقتصادی در آن رخ‌داده است.

پیش از شروع کرونا پیش‌بینی‌شده بود میزان تقاضا 1.1 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت، اما حالا گفته می‌شود تقاضای نفت در سال 2020 کاهش خواهد یافت.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر