رکود نفت، وضعیت تورم را دچار اختلال می‌کند

کاهش بیش‌ازحد تورم، مشکل جدید دولت‌هاست

تاريخ 1398/12/25 ساعت 11:00

درحالی‌که در حالت عادی رکود قیمت نفت، قدرت خرید را در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان افزایش می‌دهد، اما این بار شیوع ویروس کرونا هم‌زمان به مصرف و مسافرت ضربه زده است.

کاهش قیمت نفت، ریسک تورم پایین را بدتر می‌کند، ماجرایی که بانک‌های مرکزی نمی‌توانند آن را نادیده بگیرند. بلومبرگ در گزارشی به این موضوع پرداخته است.

طبق این گزارش، بانک‌های مرکزی جهان در حال حاضر در میان گسترش ویروس کرونا در تلاش برای تحریک تورم هستند و همچنان با چالش سقوط قیمت نفت هم مواجهند.

جنگ قیمت میان عربستان و روسیه بدترین هفته را برای نفت از سال 2008 تاکنون رقم زد. این کاهش قیمت، فشار نزولی بر تورم وارد خواهد کرد، در عین حال شیوع کرونا هم در کاهش هزینه‌های مصرف‌کننده فشار وارد می‌کند. این اتفاق سال‌ها تلاش دولت‌ها و مسئولان سیستم بانکی کشورها به همراه هزاران دلار محرک بازار برای دستیابی به اهداف ثبات قیمت را خنثی خواهد کرد.

حال سؤال اینجاست که آیا دولت‌ها ظرفیت پاسخگویی به این شرایط را به‌اندازه کافی دارند یا خیر. سنجه‌های مبتنی بر تورم در آینده سقوط کرده‌اند که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران نسبت به این‌که دولت‌ها بتوانند از این شرایط حمایت کنند، شک و تردید دارند.

بانک‌های مرکزی تمایل به دامن زدن به شوک‌های قیمتی انرژی‌دارند اگر فکر کنند این شوک‌ها موقتی است. حالا بعد از سال‌ها تورم کم باوجود محرک پولی گسترده، این خطر وجود دارد که شرکت‌ها و خانوارها تصمیم بگیرند کمتر مصرف کنند که این نشان‌دهنده این است که قیمت‌ها همین‌طور باقی خواهند ماند.

جیکوب نل، اقتصاددان موسسه مورگان استنلی که مازاد نفت را پایدار می‌بیند، می‌گوید: تمایل به گفتن اینکه نفت عامل موقت در تأثیر بر تورم است وجود دارد و بانک‌های مرکزی هم به همین شکل به آن نگاه می‌کنند. دیدگاه آنها این است که این ماجرا بر تورم تأثیر نمی‌گذارد. اما هنگامی‌که انتظارات تورمی در این حد از هدف فاصله‌دارند، برای بانک‌های مرکزی کنترل کاهش تورم دشوار است. آن‌ها برای پاسخگویی باید آماده‌تر باشند. چراکه بازگرداندن تورم به هدف در آینده بسیار سخت‌تر خواهد بود.

درحالی‌که در حالت عادی رکود قیمت نفت، قدرت خرید را در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان –ژاپن و منطقه یورو هر دو بیشترین نفت را وارد می‌کنند و موقعیت ایالات‌متحده هم به‌عنوان صادرکننده صرف نفت خیلی شکننده است- افزایش می‌دهد، اما این بار شیوع ویروس کرونا هم‌زمان به مصرف و مسافرت ضربه زده است.

قیمت نفت خام برنت این هفته باوجود سهولت‌های سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی و تعهدات حمایتی مالی توسط دولت‌ها حدود 24 درصد کاهش یافت. اقتصاددانان می‌گویند یک کاهش قیمت 20 درصدی معمولاً در سه ماه بعدی نزدیک به یک درصد به تولید جهانی اضافه می‌کند. اما در حال حاضر مشتریان ممکن است از این ثروت بادآورده استفاده نکنند. به گفته آنها، تقاضای مصرف‌کننده برای سفر و سرگرمی و افزایش واقعی قدرت خرید ناشی از افت قیمت نفت، این بار کمتر از حد معمول خواهد بود.

چشم‌انداز کاهش تورم هم مشخص نیست. اگر روسیه و عربستان اختلافات خود را برطرف کنند، ممکن است قیمت نفت به‌جای قبلی برگردد. اما اگر فعالیت شرکت‌ها همچنان مختل شود، کرونا ممکن است آثار تورمی داشته باشد چراکه کالاها و خدمات بیش از تقاضا خواهد بود.

تورم منطقه یورو در ماه فوریه به 1.2 درصد کاهش یافت، این در حالی است که هدف قبل از شوک نفتی تنها کمتر از 2 درصد بوده است. بانک مرکزی انگلیس می‌گوید نرخ تورم ایالات‌متحده ممکن است زیر یک درصد برسد.

گذشته از هند، جایی که تورم بالاتر از محدوده هدف 2-6 درصدی قرار دارد، اقتصادهای آسیا به‌طور گسترده‌ای با فشار ضعیف تورم مواجه هستند. شاخص قیمت مصرف‌کننده چین با کمترین سرعت تقریباً در یک دهه گذشته در حال افزایش است.

تورم ژاپن 0.7 درصد شده است که آن‌هم با افزایش هزینه بنزین به اینجا رسیده است. سنجش تورم برای اندونزی، تایلند و سنگاپور هم به کمتر از هدف رسیده و حتی پایین‌تر از محدوده هدف قرار دارند.

گزارش‌های سال 2017 نشان می‌دهد شوک‌های قیمت نفت در اواسط دهه 1980 و 2014-2015 منجر به کاهش مدام انتظارات تورمی شده بود.

 

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر