اقتصاد امریکا، زیر تیغ کرونا

امریکا یک‌میلیون شغل را از دست خواهد داد

تاريخ 1398/12/27 ساعت 12:28

کافه‌ها در لاس‌وگاس تعطیل است و میلیون‌ها امریکایی از خانه کار می‌کنند. برخی ایالات رستوران‌ها و کافه‌ها را مجبور کرده‌اند که برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا، کسب‌وکارشان را تعطیل کنند.

ممکن است امریکا یک‌میلیون شغلش در ماه مارس را از دست بدهد. سی‌ان‌ان در گزارشی به هشدارهایی که درباره از بین رفت مشاغل در امریکا گفته می‌شود، منتشر کرده است.

این گزارش می‌نویسد: کوین ‌هاست، اقتصاددان پیشین دولت ترامپ روز دوشنبه هشدار داد که ایالات‌متحده می‌تواند در ماه مارس به دلیل اختلال شدید ناشی از شیوع ویروس کرونا، حداکثر یک‌میلیون شغل را از دست بدهد.

او گفت: یکی از بزرگ‌ترین کاهش مشاغل که تابه‌حال دیده‌ایم در حال رخ دادن است. این پیش‌بینی ناگوار تاکید می‌کند که ویروس کرونا به‌صورت عظیمی روی اقتصاد امریکا تاثیر خواهد گذاشت.

خطوط هوایی، پروازها را لغو کرده‌اند. سفرهای دریایی متوقف‌شده است. شرکت‌های نایک، اپل و سایر خرده‌فروشان، فروشگاه‌های خود را بسته‌اند.

کافه‌ها در لاس‌وگاس تعطیل است و میلیون‌ها امریکایی از خانه کار می‌کنند. برخی ایالات رستوران‌ها و کافه‌ها را مجبور کرده‌اند که برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا، کسب‌وکارشان را تعطیل کنند.

هاست که هم‌اکنون از مفسران اقتصادی سی‌ان‌ان است گفت: احتمال رکود جهانی نزدیک به 100 درصد است. مشاغلی که به دلیل رعایت موارد بهداشتی تعطیل‌شده‌اند، به‌خصوص مشاغل در حوزه صنعت گردشگری، استخدام‌ها را تعطیل کرده‌اند. عدم استخدام می‌تواند به‌شدت در گزارش نیروی کار ماه مارس تأثیر بگذارد.

به گفته‌ هاست، هیچ‌کس قصد ندارد طی هفته‌های آینده نیروی کار را استخدام کند. او اضافه کرد: امیدوارم پس از تثبیت بحران، خسارات شغلی به‌سرعت در مسیر درست قرار بگیرد.

 

*شغل‌هایی که از بین می‌رود

باوجود یک‌میلیون شغلی که در ماه مارس از دست خواهد رفت، حتی وضعیت از رکود بزرگ هم پیشی خواهد گرفت.

بزرگ‌ترین فقدان شغلی که طی آن رکود ثبت شد متعلق به مارس 2009 بود، زمانی که 800 هزار شغل از بین رفت. البته این میزان به دنبال از دست رفتن 743 هزار شغل در فوریه و 784 هزار شغل در ژانویه همان سال بود.

بااین‌حال بزرگ‌ترین فقدان شغل یک‌ماهه در تاریخ، در سپتامبر 1945 رخ داد، زمانی که اقتصاد ایالات‌متحده 1.96 میلیون شغل را از دست داد. این اتفاق به‌محض تغییر اقتصاد ایالات‌متحده از جنگ به بعد از جنگ بود. این موارد شامل اعضای ارتش خارج از خدمت نمی‌شد، این آمار مربوط به اشتغال غیرنظامی‌ها بود.

اما راسل پرایس، اقتصاددان ارشد Ameriprise فکر نمی‌کند که از دست رفتن مشاغل در ماه مارس نزدیک به یک‌میلیون شغل باشد. او گفت: درست است که استخدام‌ها متوقف‌شده است، اما برای از دست رفتن مشاغل باید شاهد اخراج‌های دسته‌جمعی باشیم.

 

*تولید ناخالص داخلی 5 درصد کاهش می‌یابد

به دنبال کمک به اقتصاد برای خنثی کرد صدمات ویروس کرونا، بانک فدرال رزرو امریکا نرخ بهره را به صفر درصد کاهش داد. اما بااین‌حال بازار بورس ایالات‌متحده دوشنبه بازهم سقوط کرد.

به گفته‌ هاست، سه‌ماهه دوم سال برای امریکا بسیار وحشتناک پیش‌بینی می‌شود، پیش‌بینی‌ای به‌اندازه کاهش 50 درصدی در تولید ناخالص داخلی. برای اینکه مشخص شود در سه ماه سوم چه بر سر اقتصاد می‌آید، به این بستگی دارد که مقامات بهداشت و درمان چقدر بتوانند با سرعت با این ویروس مقابله کنند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر