پیشنهاد اتاق بازرگانی تهران برای جبران خسارات کرونا بر اقتصاد خانوارها عملیاتی شد

موافقت رهبر انقلاب با آزادسازی سهام عدالت

تاريخ 1399/02/10 ساعت 10:48

آزادسازی سهام عدالت و واگذاری مالکیت و مدیریت این سهام به صاحبانش، که غالباً از اقشار آسیب‌پذیر یا زیان‌دیده از بحران کرونا هستند، نخستین بار در بسته سیاستی پیشنهادی اتاق تهران مطرح شد که توسط رهبر انقلاب مورد موافقت و ابلاغ به دولت قرار گرفت.

 رهبر معظم انقلاب اسلامی در پی درخواست رییس‌جمهور، با آزادسازی سهام عدالت موافقت کرد. پیشنهاد آزادسازی سهام عدالت، یکی از بندهای بسته پیشنهادهای سیاستی کوتاه‌مدت اتاق تهران بود که در اختیار دولت قرار گرفت و مسعود خوانساری در نشست هفته گذشته کارآفرینان و نمایندگان بخش ‌خصوصی با رییس‌جمهور، آن را مجدد مطرح و تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، در ابلاغیه رهبر انقلاب اسلامی در موافقت با آزادسازی سهام عدالت، موارد سه‌گانه‌ای به عنوان امور لازم‌الرعایه در این واگذاری‌ها از سوی ایشان مورد تاکید قرار گرفته‌است.

بر این اساس، «دارندگان سهام عدالت مجازند در محدوده زمانی مشخص مالکیت مستقیم سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر را انتخاب نمایند و به تناسب، نقش مدیریتی خود را ایفا کنند».

همچنین «مقررات مورد نیاز جهت انتقال سهام به صاحبان سهام عدالت توسط شورای عالی بورس تدوین و تصویب شود. این مصوبات برای کلیه دستگاه‌های اجرایی لازم‌الاجراست».

بر اساس ابلاغیه رهبر معظم انقلاب اسلامی، با رعایت موارد فوق و نیز این شرط که «نسبت به سهام باقیمانده در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، شورای عالی بورس موظف است ضمن تشویق ماندگاری صاحبان سهام در شرکت‌های مذکور، از طریق مبادی ذیربط هرچه زودتر زمینه‌ ورود آن شرکت‌ها را در بورس فراهم نماید»، با آزادسازی سهام عدالت از سوی ایشان موافقت شده‌است.

پیشنهاد آزادسازی پله‌ای سهام عدالت

اما پیشنهاد آزادسازی سهام عدالت، یکی از راهکارهای فوری و کوتاه‌مدت اتاق تهران به دولت در راستای کاهش اثرات منفی اقتصادی کرونا بود که هم طی نامه چندی پیش رییس اتاق تهران به رییس‌جمهور بر آن تاکید شده بود و هم در نشست اخیر نمایندگان بخش‌ خصوصی با رییس دولت و برخی اعضای کابینه، از سوی مسعود خوانساری بار دیگر مطرح شد. رئیس اتاق تهران تاکید داشت که این آزادسازی در شرایط کنونی اولاً به عمق‌بخشیدن به بازار کمک می‌کند و دوماً باعث می‌شود اقشار آسیب‌پذیر به منابعی که مال خودشان است دسترسی پیدا کنند و بتوانند آن را به نحو مطلوب‌ خودشان مدیریت کنند.

بر اساس این بسته پیشنهادی، آزادسازی پله‌ای سهام عدالت و انتقال ارزش آن به صاحبان سهام مورد تاکید قرار گرفته‌ است. بر این اساس، در حالی که حدود 50 میلیون نفر سهام‌دار هستند و ارزش روز سهام عدالت نیز در حدود 200 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود و از سوی دیگر نیز بازار سرمایه طی یک سال اخیر با رشد خیره‌کننده‌ای مواجه بوده و هجوم نقدینگی به این بازار مشهود است، ظرفیت آزادسازی سهام عدالت به صورت مرحله‌ای وجود دارد.

بر اساس راهکار پیشنهادی اتاق تهران، ماهانه حداکثر 5 درصد و در حدود 200 هزار تومان به ازای هر نفر در ماه که به طور متوسط 600 هزار تومان برای هر خانوار لحاظ خواهد شد، تا پایان خردادماه سال 99، وارد مرحله واگذاری شود.

همچنین، «سهام شرکت‌های سبد سهام عدالت می‌تواند به صورت مرحله‌ای به صندوق قابل معامله در بورس منتقل شود و واحدهای این صندوق به مشمولان طرح واگذار شود. این صندوق فقط برای تسهیل فروش سهام عدالت ایجاد می‌شود و بازارگردان صندوق باید پس از خرید واحدها، اقدام به فروش سهام در بازار و ابطال واحدها کند».

اکنون با ابلاغیه رهبر انقلاب، سازمان خصوصی‌سازی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، شورای عالی بورس و سایر نهادهای درگیر باید آیین‌نامه دقیق و شفافی برای این آزادسازی تدوین کنند، که البته لازم است در این خصوص از نظرات و پیشنهادات بخش خصوصی نیز مدد گرفته شود.

بسته سیاستی پیشنهادی اتاق تهران را که 14 فروردین 99 به دولت ارسال شد، می‌توانید اینجا دریافت و مطالعه کنید.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر