نایب‌رئیس اتاق بازرگانی تهران از فعالیت‌های نیکوکارانه بخش خصوصی می‌گوید

حجره‌های گره‌گشا

تاريخ 1399/02/20 ساعت 16:51

حاج علا میرمحمدصادقی، نایب‌رئیس اتاق بازرگانی تهران، در روز ملی تکریم خیرین، با اشاره به خدمات فعالان اقتصادی بخش خصوصی و فعالیت‌های نیکوکارانه آنان به نفع مردم در طول تاریخ معاصر ایران، می‌گوید خروج دولت از تصدی‌گری و توسعه بخش خصوصی به توسعه مسئولیت اجتماعی و فعالیت‌های خیریه نیز می‌انجامد.

آن‌گونه که از شواهد تاریخی و نقل پیشکسوتان پیداست، فعالیت بخش خصوصی از گذشته‌های دور با نیکوکاری و فعالیت‌های خیرخواهانه درآمیخته است. اما در کدام دوران یا بزنگاه فعالیت نیکوکارانه صاحبان بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی برای مردم ایران حیاتی‌تر بوده است؟ آن‌گاه که با ساخت مدرسه و بیمارستان ایرانیان را از جهل و بیماری نجات دادند یا اکنون که ویروس کرونا بحرانی کم‌سابقه را در کشور پدید آورده و بخش خصوصی با کمک به تجهیز بیمارستان‌ها و نجات جان کادر درمان و بیماران به مصاف این ویروس رفته است؟

پانزدهم ماه رمضان که به مناسبت ولادت امام حسن مجتبی (ع) به عنوان روز ملی تکریم خیرین نیز نامگذاری شده است، شاید فرصت مناسبی برای یادآوری و تکریم اقدامات بخش خصوصی در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی باشد. چه آنکه، اگر تاکنون فعالیت صاحبان کسب و کار، تولیدکنندگان و بازرگانان در مسیر ایفای مسئولیت‌های اجتماعی و فعالیت‌های نیکوکارانه به صورت پراکنده بوده است، اتاق بازرگانی تهران با نیت ایجاد تمرکز در این نوع فعالیت‌ها، شورایی تحت عنوان «شورای راهبردی مسئولیت‌های اجتماعی» با حضور نیکوکاران بنام بخش خصوصی ایجاد کرد. همچنین با شیوع ویروس کرونا نیز فعالیت اعضای هیات نمایندگان و تشکل‌های اقتصادی برای مبارزه با شیوع هر چه بیشتر این ویروس و تبعات آن در قالب کمپین نفس شکل منسجمی به خود گرفت.

علامیرمحمدصادقی، نایب‌رئیس اتاق تهران در توصیف اقدامات فعالان اقتصادی در امور خیریه عنوان می‌کند که عاملان کسب وکار و فعالان بخش خصوصی از گذشته در کنار فعالیت‌های اقتصادی، تولید، تجاری، توزیعی و تجاری دستی هم بر امور نیکوکارانه داشته‌اند؛ به طوری که حتی نیمی از وقت خود را صرف امور خیریه و رفع گرفتاری‌های مردم ‌می‌کردند؛ برخی حجره‌هایشان مرکز گره‌گشایی از مردم بود؛ از کمک‌های مالی به آنها گرفته تا ضمانت مردم در دوایر دولتی و راهنمایی و واسطه‌گری از جمله این امور خیرخواهانه بوده است.

او با تاکید بر اینکه عاملیت بسیاری از امور به دست فعالان بخش خصوصی بوده است، ادامه داد: در سراسر بازار تبریز چندین مدرسه ایجاد شده است که بانی اغلب آنها یکی از فعالان بازار بوده است. یا در اصفهان در طول بازار از میدان نقش جهان تا مسجد جامع مرحوم مجلسی،50 مدرسه احداث شده که از بازاریان به یادگار مانده است. وقف آب انبار و استراحتگاه در مسیرهای پر مسافر از دیگر مصادیق اقدامات نیکوکارانه بخش خصوصی است. یکی دیگر این نوع اقدامات آن است که فعالان اقتصادی در محلات فقیرنشین طی روزهایی از هفته، نان رایگان در اختیار ساکنان این محلات قرار ‌می‌دادند.

میرمحمدصادقی با اشاره به اینکه بخش خصوصی ایران همچنان بر انجام امور خیر ثابت قدم است، به گسیل کمک‌ها در مواقع بروز حوادث طبیعی از جمله سیل و زلزله از سوی بخش خصوصی به سوی این مناطق پرداخت و گفت: در همین حادثه شیوع کرونا، شاهد بودیم که بخش خصوصی چگونه با بسیج امکانات خود به کمک و حفاظت از جان کادر درمان بیمارستان‌ها شتافت.

او افزود: در سال‌های نخستین انقلاب با حاکم شدن تفکرات چپ‌گرایانه، سیاسیون بر آن شدند که کار را از دست بخش خصوصی بگیرند و این بخش را از صحنه اقتصادی کنار گذاشتند. اما با سیاست و درایت مقام معظم رهبری اقبال به فعالیت‌های بخش خصوصی رو به افزایش است. واگذاری سهام شرکت‌های دولتی نیز از نشانه‌های این اقبال است. سیاست صحیح نیز این است که دولت دست از تصدی‌گری بردارد و صرفا نظارت کند. در این صورت چنانچه مردم صاحب سهام بنگاه‌ها شوند، در جریان تولید قرار گرفته و به آن علاقه‌مند خواهند شد.

نایب‌رئیس اتاق تهران ادامه داد: انتظار این است که سیاستگذاران با اعتماد به بخش خصوصی، بستری را فراهم کنند که کشور و مردم بیش از پیش از ظرفیت این بخش بهره‌مند شوند. افراد صالح و درستکار در بخش خصوصی بسیارند و دولتمردان نباید همه را به یک چشم بنگرند. توسعه بخش خصوصی خودبه‌خود منجر به توسعه کار خیریه‌ها و بیشتر شدن اقدامات بنگاه‌ها در جهت مسئولیت اجتماعی و کمک به مردم جامعه است.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران، از «بیمارستان بازرگانان» را که این روزها از سوی اتاق تهران مدیریت و بازسازی می‌شود و در روند توسعه و تجهیز آن فعالان نیکوکار بخش خصوصی حضور فعالی دارند، نمادی از عمل به مسئولیت اجتماعی بنگاه و اقدامات نیکوکارانه بخش خصوصی عنوان کرد.

در ویدئوکلیپ کوتاه زیر می‌توانید بخشی از روند توسعه و بازسازی بیمارستان بازرگانان را ببنید.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر