دلنوشته‌ای از سیدغلامحسین حسنتاش برای مرحوم کاظم‌پور اردبیلی، آقای اوپک

یاد یادآوران

تاريخ 1399/02/27 ساعت 12:17

غلامحسین حسنتاش که سابقه همکاری و آشنایی دیرینی با مرحوم حسن کاظم‌پور اردبیلی یادداشتی برای درگذشت او نوشته که برای انتشار در اختیار سایت اتاق بازرگانی تهران قرار داده و در آن از تلاش‌های کاظم‌پور گفته است.

سیدغلامحسین حسنتاش

 امروز ناباورانه خبر بسیار ناگوار درگذشت «حسین کاظم‌پور اردبیلی» را دریافت کردم. نام کاظم‌پور اردبیلی از اوایل انقلاب برای من نام آشنایی بود. نمی‌شد نام کسی که معاون و مدتی سرپرست وزارت بازرگانی بود و از حادثه خونین هفتم تیر جان سالم به در برده بود را نشنیده باشی. اما حدودا از سال 1359 یعنی حدود 40 سال پیش با ایشان آشنایی مستقیم پیدا کردم؛ زمانی که من در دوره اول مجلس شورای اسلامی منشی اداری کمیسیون روابط خارجی مجلس بودم و او به عنوان معاون وزارت امور خارجه به کمیسیون دعوت ‌می‌شد و با تسلط گزارش ‌می‌داد.

از اواخر سال 1364 یا شاید اوایل 65 با حسین کاظم‌پور همکار شدم؛ من در آبان یا آذر 64 مسئولیت مدیرکل دفتر وزارتی وزارت نفت را عهده‌دار شدم و مدتی بعد کاظم‌پور به وزارت نفت دعوت شد و مسئولیت معاونت بین‌الملل وزیر نفت و از آن مهم‌تر مدیریت امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران را برعهده گرفت و در بخشی از سال‌های سخت جنگ و تحریم او محور امر بسیار دشوار صادرات نفت ایران بود. مدتی بعد حسین کاظم‌پور به عنوان نماینده ایران در هیئت عامل اوپک انتخاب شد و از همان زمان تا زمان درگذشتش (غیر از حدود پنج سال در دوران دولت‌های نهم و دهم) این سمت را عهده‌دار بود. در زمانی که سفیر ایران در ژاپن و در مسئولیت‌های دیگر دیپلماتیک بود، همزمان نماینده ایران در هیئت عامل اوپک هم بود و در درون هیئت عامل هم مدتی به عنوان رئیس این هیئت انتخاب شد.

 در دوره پنج ساله 1376 تا 1381 که من مسئولیت موسسه مطالعات بین‌المللی وزارت نفت را برعهده داشتم، کاظم‌پور هم به صنعت نفت برگشت و از جمله مسئولیت‌هایش هماهنگی میان موسسه مطالعات و واحد امور اوپک وزارت نفت بود و در آن سال‌ها با حمایت او و با اتکاء به ارتباطات بین‌المللی او کنفرانس‌های بین‌المللی موفقی را برگزار کردیم.

کاظم‌پور بارها از سوی ایران برای دبیرکلی سازمان اوپک کاندیدا شد، ولی فشارهای مخالفان جمهوری اسلامی در سازمان اوپک مانع شد که این حق به او برسد.

کاظم پور به راستی حلقه اتصال میان صنعت نفت و دستگاه دیپلماسی کشور بود و نام آن با واژه دیپلماسی انرژی مقارن بود. در طول این همه سال خدمت در وزارتخانه‌های حساس بازرگانی، نفت و امور خارجه، آن هم در مسئولیت‌های حساسی مانند فروش و صادرات نفت و در ارتباطات حساس بین‌المللی، سالم و بی‌حاشیه و خوشنام باقی ماند.

به همه دوستان و نزدیکان و خصوصا خانواده محترمش صمیمانه تسلیت عرض ‌می‌کنم.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

 


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر