در هجدهمین نشست کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق بازرگانی تهران بررسی شد

سامانه‌هایی برای پایش قانون‌گذاری در کشور

تاريخ 1399/03/07 ساعت 13:00

نمایندگان بخش خصوصی در نشست هجدهم کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق بازرگانی تهران به بررسی کارکرد دو سامانه‌ای که به تازگی و با هدف ایجاد شفافیت در حوزه قانون و قانون‌گذاری راه‌اندازی شده است، پرداختند.

هجدهمین جلسه کمیسیون حمایت قضایی و مبارزه با فساد اتاق تهران، با محوریت معرفی دو سامانه مرتبط با پایش قانون‌گذاران در مجلس شورای اسلامی و عملکرد دستگاه های اجرایی برگزار شد. در این جلسه که با حضور نمایندگانی از اندیشکده شفافیت برای ایران تشکیل شد، نسخه آزمایشی دو سامانه با عنوان «مجلس‌نما» و «قانون‌بان» مورد معرفی قرار گرفت و کارکردهای هر یک از آنها در این نشست برای اعضای کمیسیون و فعالان اقتصادی تشریح شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، آن‌طور که مدیران «اندیشکده شفافیت برای ایران» توضیح دادند، «مجلس‌نما» سامانه‌ای برای عرضه درست اطلاعات پارلمانی و با هدف ایجاد زمینه آگاهی و نظارت بهتر و مردمی بر نمایندگان مجلس است. محمدحسین مرادی، مسئول تیم مجلس این اندیشکده، «مجلس‌نما» را بستری برای مشارکت نهادهای تخصصی مانند اتاق بازرگانی با مجلس معرفی کرد و از ظرفیت این سامانه برای ایجاد پنل اختصاصی برای هر یک از این نهادها با هدف آگاهی‌بخشی و ارتباط‌گیری با نهاد مجلس و نمایندگان سخن گفت.

این سامانه در حالی از سوی متولیان آن تشریح شد که به گفته حسن فروزان‌فرد، رئیس کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق بازرگانی تهران، پارلمان بخش ‌خصوصی نیز می‌تواند از این بستر برای اظهارنظر در رابطه با قوانین و اتفاقاتی که در قوه مقننه کشور می‌افتد، استفاده کند. او گفت: اتاق بازرگانی و کمیسیون‌های تخصصی آن نیازمند بستری منسجم و حرفه‌ای برای ارتباط‌گیری، آگاهی و مشورت‌دهی به قوه مقننه کشور هستند که این سامانه توانایی تمهید این بستر را دارد. 

به گفته فروزان‌فرد، همچنین می‌توان رویکرد پایش فعالیت نمایندگان بخش‌ خصوصی در اتاق بازرگانی و رصد اقدامات این بخش را با استفاده از کارکردهای این دو سامانه به نهاد اتاق بازرگانی تعمیم داد.

در همین رابطه، مهدی ثنائی، مدیر اندیشکده شفافیت برای ایران، پس از توضیحاتی درباره کارکردهای سامانه مجلس‌نما، هدف ایده‌آلی که برای این سامانه متصور است که کمک و بسترسازی برای مشارکت اتاق بازرگانی در فرآیند تقنینی بیشینه عنوان کرد. به گفته وی، اطلاعات گردآوری شده روی سامانه مجلس‌نما، از داده‌ها و اخبار منتشر شده از منابع رسمی از جمله مجلس و رسانه‌هاست و به وسیله این سامانه، بستری ایجاد شده است که این اطلاعات، منسجم و قابل بهره‌برداری شود.

همچنین در ادامه نشست کمیسیون، محصول دیگری از «اندیشکده شفافیت برای ایران» با عنوان سامانه «قانون‌بان» مورد معرفی قرار گرفت. در این زمینه مهدی فلاحیان، مسئول تیم حقوقی این اندیشکده، اذعان داشت که این سامانه با هدف آگاهی، نظارت و پایش تکالیف دستگاه‌های اجرایی راه‌اندازی شده و در آینده قابلیت ارزیابی و رتبه‌بندی دستگاه‌های اجرایی از حیث رعایت حقوق شهروندان و تحقق تکالیف قانونی دارد. وی همچنین در ارتباط با فعالیت سامانه «قانون‌بان»، با بیان اینکه در عملکرد دستگاه‌های اجرایی و حاکمیتی در کشور، شفافیت وجود ندارد، تصریح کرد که از طریق این ابزار، می‌توان تکالیف قانونی و مصوباتی که اجرایی نشده است را شناسایی کرده و فعالان اقتصادی در رابطه با آن بخش از تکالیف مرتبط با حوزه‌های اقتصادی، مطالبه‌گری کنند. مسئول تیم حقوقی این اندیشکده در پایان تاکید کرد که مطالبه حقوق مشروع بخش خصوصی که به عنوان ماموریت اتاق بازرگانی مطرح شده، به طور تخصصی از بستر این سامانه می‌گذرد. او «قانون‌بان» را به عنوان ابزار حرفه‌ای اتاق بازرگانی در راستای رصد، پایش و مطالبه تحقق تکالیف اقتصادی دستگاه‌های اجرایی دانست.

در ادامه این نشست، احمد آتش‌هوش، عضو کانون وکلای مرکز و از اعضای کمیسیون «حمایت قضایی و مبارزه با فساد» اتاق بازرگانی تهران در سخنانی به موضوع مالکیت فکری و نقص‌هایی که صاحبان اختراع و علامت تجاری با آن مواجه هستند، اشاره کرد و پیشنهاد تشکیل دوره‌های آموزشی مرتبط با ثبت علامت تجاری در اتاق تهران با همکاری مرکز مالکیت فکری شد. وی در این رابطه، اعلام کرد که اداره علائم تجاری ایران آماده همکاری با اتاق بازرگانی تهران برای برگزاری این دوره‌های آموزشی است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر