اصرار به دلار 3700 تومانی تا دلار 4200 تومانی

زخم کهنه ارز

تاريخ 1399/04/14 ساعت 13:37

گفته های سیف، تاییدی بر اظهارات بسیاری از فعالان بخش خصوصی است که از مداخله دائمی دولت ها در بازار ارز گلایه می کنند و سرکوب نرخ ارز را رویه ای دائمی در دولت ها می دانند.

گفته های تازه ولی الله سیف، رییس کل سابق بانک مرکزی نشان می دهد، اصرار همیشگی دولت ها به نرخی غیرواقعی برای دلار، زمینه ساز بروز نوسان های بحرانی در این بازار شده است. گفته های سیف، تاییدی بر اظهارات بسیاری از فعالان بخش خصوصی است که از مداخله دائمی دولت ها در بازار ارز گلایه می کنند و سرکوب نرخ ارز را رویه ای دائمی در دولت ها می دانند.

به گفته سیف، اولین دخالت دولت یازدهم در بازار ارز مربوط به سال 93 و تزریق یک میلیارد و 800 میلیون دلار به بازار برای تنظیم قیمت بوده است. سیف می گوید دولت در سال 95، یک سال پس از امضای برجام، به بازگشت ارز به محدوده 3700 تومان اصرار کرده است درحالیکه گزارشات کارشناسی حاکی از این بوده که نرخ باید در سال 95 از 4 هزار تومان عبور کند. بانک مرکزی توانست نرخ ارز را در سال 95 کنترل کند اما در سال 96، فنر فشرده ارز بی قرار شد و تشدید مشکلاتی مثل جابه جایی پول فرصت کنترل بازار را از بانک مرکزی گرفت.

 سیف دراین باره گفت:«حواله که اصلا کار نمی‌کرد و ما برای تامین نیازها باید با اسکناس کار می‌کردیم. شرایط بانکی 96(هم) سخت تر از 95 بود. مسیرهایی که ناشی از برجام باز شده بود و سال 95 قابل استفاده بود در سال 96 کار نمی‌کرد. بنابراین یک دلیل افزایش نرخ ارز که همان فنر فشرده‌شده بود سر جای خود وجود داشت و در سال 96 شدت گرفت و مبادلات ارزی هم به‌شدت محدود شد».

پس از این، با خروج آمریکا از برجام، دست پاچگی دولت و اصرار بر دلار 4200 تومانی کار دست اقتصاد کشور داد و سیف پیش از یک ساله شدن دلار 4200 تومانی در بازار ارز ایران، از سمت خود کنار رفت. نام او به عنوان یکی از مخالفان دلار 4200 تومانی در کنار افرادی چون مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رییس جمهور و حسن روحانی شخص رییس جمهور مطرح شده است. تخصیص ارز با نرخ 4200 تومانی دلار به واردات که از دوره سیف آغاز شده بود، هم چنان ادامه دارد هرچند فهرست کالاهای مشمول آن آب رفته است.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر