طرح جدید مجلس برای ارز دیجیتال

رمزارزها به کمک تامین ارز وارداتی می آیند

تاريخ 1399/08/06 ساعت 11:45

موانع تولید رمز ارزها در ایران چیست؟

تعدادی از نمایندگان مجلس در طرح جدیدی با عنوان «تامین ارز با استفاده از جهش تولید صنعت استخراج رمزارز» که روز گذشته از سوی هیات رئیسه مجلس اعلام وصول شده است، به دنبال سامان دهی وضصعیت رمزارزها ( ماینینگ) در کشور هستند. این طرح در شرایطی ارائه شده است که هیأت‌وزیران در جلسه ۱۳ مهر هم به پیشنهاد مشترک وزارت نیرو و بانک مرکزی، تصویب‌نامه موضوع تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمز ارز موجود در کشور را اصلاح کرد. براساس این اصلاحیه، رمز ارزهای استخراج شده براساس مجوزهای صادره این تصویب‌ نامه صرفاً برای تأمین ارز واردات کشور و براساس مقرراتی که بانک مرکزی تعیین می‌کند، قابل مبادله خواهند بود. به اعتقاد کارشناسان مصوبه دولت و طرح جدید مجلس به معنی به رسمیت شناختن موضوع رمزارزها و فعالیت ماینرها و مشارکت این فعالیت ها در موضوعات اقتصادی در کشور است.

در اصلاحیه دولت آمده است که رمز ارزهای استخراج شده براساس مجوزهای صادره این تصویب نامه صرفاً برای تامین ارز واردات کشور و براساس مقرراتی که بانک مرکزی تعیین می‌کند، قابل مبادله خواهند بود. علی بابک‌نیا، دبیر کمیسیون رمزارز و بلاکچین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به همشهری گفته است: کاملا مشهود است که بانک مرکزی صرفا تمایل داشته از مزایای صنعت استخراج و بهره مندی از درآمد‌های ارزی این صنعت بهره‌مند شود و همچنان ممنوعیت تبادل رمزارزها به قوت خود باقی است.»

در این بین فعالان این صنعت به دفعات از مشکلات تعرفه‌های غیراصولی و تبعیض‌آمیز این صنعت گلایه‌ کرده اند و معتقدند دولت باید شرایطی را فراهم آورد که فعالیت اقتصادی در این حوزه گسترش پیدا کند. مهم ‌ترین دغدغه فعالان حوزه رمزارزها موضوع تامین انرژی و تعرفه حامل‌های انرژی است که اتفاقا کشورمان در آن دارای فرصت های بسیار بوده و می تواند ایران را به بهشت ماینرهای جهان بدل کند و درآمد بسیاری برای ایران به همراه داشته باشد. اما دولت جدیدا قوانینی را تصویب کرده که برق ماینرها با قیمت متوسط برق صادراتی محاسبه می شود و در این شرایط هزینه تولید رمزارزها به شدت رشد خواهد کرد.

رفع موانع تولید رمزارزها مهم ترین چالشی است که هم اکنون پیش روی فعالان این حوزه وجود دارد. فعالان حوزه ارزهای دیجیتال هر چند تغییر رویکرد بانک مرکزی نسبت به فناوری‌های نوین و تبدیل به ‌اصطلاح تهدید‌ها به فرصت‌ها را قابل تقدیر می‌دانند اما می‌گویند اجرای این دستورالعمل منوط به اصلاح تعرفه‌های انرژی برای رفع موانع جهش تولید است. به گفته آنها درصورت عدم‌اصلاح نرخ حامل‌های انرژی؛ اتفاقی در حوزه توسعه رمزارزها نخواهد افتاد. همچنین تامین تجهیزات لازم از جمله ماینرها و محدودیت های واردات این تجهیزات چالش دیگری است که فعالان این حوزه بر رفع آن ها تاکید دارند.


 عضو کانال اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تلگرام شوید

[صفحه چاپ]


ثبت نظر شما:

نام
پست الکترونیکی
تلفن
نظر