رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد

کوچ اجباری ماینرها به خارج از کشور

تاريخ 1398/04/18 ساعت 14:12

مجید حسینی‌نژاد، رئیس کمیسیون گردشگری و عضو هیات نمایندگان اتاق تهران از تصمیم فعالان و استخراج‌کنندگان ارزهای رمزپایه بر خروج اجباری از کشور برای به‌کارگیری سرمایه و توان خود در این صنعت در کشورهای دیگر خبر داد.

 عضو هیات نمایندگان اتاق تهران که برای نخستین بار در دوره نهم، موضوع صنعت و اقتصاد ارزهای رمزنگاری‌شده را در نشست هیات نمایندگان مطرح کرد و حذف یارانه انرژی و ورود ایران به صنعت ماینینگ را به هم گره زد، حالا از کوچ اجباری ماینرها و استخراج‌کنندگان ارزهای رمزپایه به خارج از کشور خبر می‌دهد.

مجید حسینی‌نژاد در گفت‌و‌گو با روابط عمومی اتاق تهران، اصرار یک‌طرفه دولت بر ماندگاری یارانه انرژی را بلای جان اقتصاد و صنعت ایران و البته زندگی خانوارهای ایرانی دانست و معتقد است که یارانه انرژی، ریشه فساد در کشور را همچنان سیراب نگه‌می‌دارد.

او با بیان اینکه انرژی خدادادی به سرزمین ایران را باید به شکل درست و منطقی به ارز تبدیل کرد، گفت: امروز صنعت گاز در ایران به مرحله تکمیل ظرفیت رسیده و صادرات این بخش نیز به اما و اگرهای بازگشت ارز برخورده‌است، بنابراین اگر میزان مشخصی از گاز کشور در اختیار صنعت ماینینگ و استخراج ارزهای رمزینه قرار گیرد، علاوه بر ایجاد رونق در صنعت نیروگاهی کشور، با تولید ارزهای رمزپایه درآمدزایی ارزی جدیدی برای ایران ایجاد خواهد شد.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران عدم تصمیم‌گیری به موقع دولت در خصوص شکل‌گیری صنعت استخراج ارزهای رمزپایه در ایران را موجب عقب‌افتادگی کشور در مقایسه با سایر نقاط دنیا در این حوزه اقتصادی عنوان کرد و افزود: خلق ارزهای رمزپایه، آینده تراکنش‌های مالی در جهان را شکل می‌دهد و این در حالی است که در ایران استعدادهای فراوانی برای ورود قدرتمند به این صنعت وجود دارد.

وی افزود: در حالی از بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری‌شده در داخل کشور استفاده می‌شود که استارت‌آپ‌های ایرانی این توانایی را دارند که ارز دیجیتال بومی، خلق کنند.

حسینی‌نژاد با اشاره به اینکه سخت‌گیری‌های دولت در مواجهه با این صنعت و تاخیر در تصمیم‌گیری‌ها، خسارات جبران‌ناپذیری به این صنعت نوپا در کشور وارد می‌کند، افزود: در حال حاضر بسیاری از فعالان اقتصادی این حوزه و استخراج‌کنندگان ارزهای رمزپایه قصد خروج اجباری از کشور را دارند تا سرمایه و توان خود در این صنعت را در کشورهای دیگر به کار اندازند.