تغییر قیمت فروش گاز ایران به ترکیه ضروری است

صادرات گاز در حبس قرارداد ترکیه

تاريخ 1398/07/23 ساعت 10:48

نرسی قربان، کارشناس بین‌المللی انرژی، معتقد است قیمت نسبتاً بالای گاز در قرارداد ایران و ترکیه باعث شده است تا قراردادهای صادرات گاز به دیگر کشور با قیمت‌های ترجیحی و توافقی پایین‌تر منعقد نشود و محبوس بماند.

کشف میدان جدید گازی در جنوب ایران که خبر آن طی چند روز گذشته در رسانه‌های داخلی و خارجی بازتاب زیادی داشته ‌است، معادلات اقتصاد انرژی در منطقه را دستخوش تغییر و تحولی تازه خواهد کرد. برآوردهای اولیه حاکی از این است که این میدان جدید گازی که در حوالی شهرستان خنج در استان فارس کشف شده‌است، نزدیک به یک تریلیون مترمکعب گاز به ذخایر کشور اضافه خواهد کرد.

نرسی قربان، کارشناس بین‌المللی انرژی، معتقد است اکتشاف این میدان جدید گازی می‌تواند تحول بزرگی را در صنعت انرژی و اقتصاد کشور ایجاد کند. وی با اشاره به کنفرانسی که به تازگی در انگلیس با موضوع انرژی گاز شرق مدیترانه برگزار شد، به روابط عمومی اتاق تهران گفت: برآوردهای واقعی نشان می‌دهد که میزان استحصال گاز طبیعی از این میدان جدید گازی در حدود 500 میلیارد مترمکعب خواهد بود و این در حالی است که در کنفرانس اخیری که در انگلیس برگزار شد، کشورهای صنعتی جهان بر سر میادین گازی شرق مدیترانه که به صورت مشترک دربرگیرنده چند کشور آن منطقه است و میزان ذخایر آن نیز در حدود 500 میلیارد مترمکعب برآورده شده، بحث و گفت‌و‌گو می‌کردند. از این نظر، کشف میدان جدید گازی با حداقل نیم تریلیون مترمکعب گاز در منطقه کوچکی از جنوب ایران، قطعا اتفاق خوش‌یمنی برای اقتصاد انرژی کشور خواهد بود.

این متخصص اقتصاد انرژی در ادامه با بیان اینکه گزارش‌ها نشان می‌دهد که 75 درصد قراردادهای گازی کشور ترکیه با کشورهای مختلف طی سال‌های 2021 تا 2025 میلادی به اتمام می‌رسد، گفت: قرارداد گازی ایران با ترکیه نیز در این بازه زمانی به پایان خواهد رسید و باید منتظر امضای قرارداد جدید با این کشور بود که قطعا در قرارداد جدید، نرخ فروش گاز ایران به ترکیه نسبت به قرارداد فعلی، کمتر خواهد بود.

وی با بیان اینکه صادرات گاز ایران گروگان قیمت قرارداد گازی با ترکیه شده ‌است، افزود: با توجه به قیمت بالایی که در این قرارداد برای فروش و صادرات گاز از ایران به ترکیه منعقد شده، عملاً امکان امضای قراردادهای دیگر با سایر کشورها به روی ایران بسته شده‌ و کشور تاکنون نتوانسته است گاز صادراتی را با قیمت کمتری در مقایسه با نرخ فروش به ترکیه، لحاظ کند. از همین روی، صادرات گاز طبیعی کشور در بن‌بست قرارداد با ترکیه محبوس شده‌است.

نرسی قربان در عین حال پیش‌بینی کرد که در قرارداد جدید گازی ایران با ترکیه، نرخ فروش تعدیل خواهد شد.