حفاری نفت به کمترین میزان در 15 سال گذشته رسید

شیل در حال عقب نشینی کامل است

تاريخ 1399/05/19 ساعت 10:36

شرکت های انرژی بیش از چهارماه و نیم است که سکوی نفتی را تعطیل کرده اند. تعطیلی های ناشی از همه گیری کرونا باعث رکود درعرضه و تقاضا شد و کاشفان نفت هم از کشف جدید نفت فرار کرده‌اند.

کاهش حفاری اکتشافی در میادین نفتی امریکا به پایین ترین سطح در 15 سال گذشته رسیده است. چرا که میلیاردها بشکه در حفاری قبلی بی ارزش شده است و کاوشگران هم برنامه هایشان برای توسعه حفاری ها را رها کرده اند. بلومبرگ گزارشی دراین باره منتشر کرده است.

طبق اطلاعات شرکت Baker Hughes که روز جمعه منتشر شد، تعداد دکل های فعال نفتی در ایالات متحده باکاهش چهار مورد دیگر به 176 مورد رسیده است که کمترین میزان از سال 2005 محسوب می شود.

شرکت های انرژی بیش از چهارماه و نیم است که سکوی نفتی را تعطیل کرده اند. تعطیلی های ناشی از همه گیری کرونا باعث رکود درعرضه و تقاضا شد و کاشفان نفت هم از کشف جدید نفت فرار کرده‌اند.

شرکت های اکسون موبیل و شورون هشدار داده اند که احتمالا میلیارد ها بشکه از ذخایر خود را از بین خواهند برد، چرا که با کاهش قیمت ها، پمپاژ نفت برای آنها بدون سود شده است.

حالا به جای ذخایر جدید غیرقابل استفاده نفت، مدیران نفتی در حال انتقال پول نقد به سمت سود سهام و سایر فعالیت های سهامداری هستند. آنها این کار را برای دلجویی از سهامدارانی که سال ها با بازدهی ضعیف مواجه بودند، انجام داده اند.

 

*کاهش در حوضه پرمین

بیشترین کاهش هفتگی دکل ها در حوضع پرمین رخ داده است. پرمین بزرگترین میدان نفتی امریکای شمالی است. حفاری ها در مناطق Eagle Ford Shale در جنوب تگزاس و Bakken و منطقه دنور و جنوب دکوتا به ترتیب با کاهش مواجه شده است.

محدودیت های رفت و آمد در سراسر جهان برای جلوگیری از شیوع بیشتر کووید 19 تاثیر مخربی بر تقاضای نفت خام ایجاد کرد، دقیقا در زمانی که کاوشگران شیل با بدهی های بیش از حد و سهامدارانان ناراضی مواجه هستند.

در حالی که معاملات آتی نفت ایالات متحده از ابتدای ماه می تقریبا دو برابر شده و به 40 دلار در هر بشکه رسده است، قیمت ها هنوز هم بیش از 30 درصد در سال جاری کاهش یافته است.

محاسبات تعداد دکل ها یک اندازه گیری دقیق است چرا که تولید نفت در آینده را نشان می دهد. اما این رابطه الان بی معنی است چرا که تاخیر زمانی بین حفر چاه و شروع تولید و همچنین عوامل دیگر مانند تعطیلی چاه های موجود در پاسخ به تحرک قیمت وجود دارد.