5 نکته درباره اورگراند، امپراتوری تجاری چین که در آستانه بحران و ورشکستگی است

بیماری مسری‌ای دیگر از چین، این بار برای اقتصاد جهانی

تاريخ 1400/06/30 ساعت 14:04

اورگراند یکی از بزرگ‌ترین توسعه دهندگان املاک چین است. این شرکت جز لیست Global 500 است که به این معنی است که از نظر درآمد یکی از بزرگ‌ترین کسب و کارهای جهانی محسوب می‌شود. در این شرکت حدود 200 هزار نفر مشغول به کار هستند و این شرکت به طور غیرمستقیم به حفظ بیش از 3.8 میلیون شغل در سال کمک می‌کند.

مسئله سر بدهی‌های شرکت بزرگ چینی، اورگراند است. این شرکت دوباره سرتیتر خبرها قرار است و بدهی‌های نجومی‌اش به دلیل تنگناهای نقدی مشکل ساز شده است. سی‌ان‌ان گزارشی دراین باره منتشر کرده است.

کارشناسان می‌گویند تقلای این شرکت به‌عنوان آزمایشی بزرگ برای پکن و خطر تبدیل شدن به شرکت Lehman Brothers را دارد که می‌تواند باعث موج جدید شوک در دومین اقتصاد بزرگ جهان باشد.

 

*اورگراند چیست؟

اورگراند یکی از بزرگ‌ترین توسعه دهندگان املاک چین است. این شرکت جز لیست Global 500 است که به این معنی است که از نظر درآمد یکی از بزرگ‌ترین کسب و کارهای جهانی محسوب می‌شود. در این شرکت حدود 200 هزار نفر مشغول به کار هستند و این شرکت به طور غیرمستقیم به حفظ بیش از 3.8 میلیون شغل در سال کمک می‌کند.

این گروه توسط میلیاردر چینی خو جیاین، معروف به هوئی کا یان در کانتونی که زمانی ثروتمندترین مرد این کشور بود، تاسیس شد. اورگراند را به داشتن املاک مسکونی‌اش می‌شناسند، این شرکت مفتخر است که مالک بیش از 1300 پروژه در بیش از 280 شهر در سراسر چین است، البته دارایی آن بسیار فراتر از این است.

در خارج از بخش املاک و مستغلات، این گروه روی خودروهای برقی، ورزش، پارک‌های موضوعی سرمایه گذاری کرده است. این شرکت حتی تجارت غذا و نوشیدنی دارد. آب بطری، مواد غذایی، محصولات لبنی و سایر کالاها را در سراسر چین به فروش می‌رساند.

سال 2010، این شرکت یک تیم فوتبال را خریداری کرد که در حال حاضر به گوانگژو اورگراند معروف است. این تیم از آن زمان تا به حال، بزرگ‌ترین مدرسه فوتبال جهان را با هزینه 185 میلیون دلاری برای اوگراند ساخته  است.

گوانگژو اورگراند همچنان به دنبال رکوردهای جدید است: در حال حاضر مشغول ساخت بزرگ‌ترین ورزشگاه بزرگ جهان است. این سایت 1.7 میلیارد دلاری به شکل گل نیلوفر غول پیکر است و در نهایت قادر خواهد بود 100 هزار تماشاگر را در خود جای دهد.

 

*مشکل از کجا آمد؟

در سال‌های اخیر، بدهی‌های اورگراند به دلیل وام گرفتن برای تامین هزینه‌های مختلفش، افزایش یافت. این گروه با بیش از 300 میلیارد دلار بدهی، بدهکارترین توسعه دهنده چین شده است. طی چند هفته گذشته این شرکت به سرمایه گذاران در مورد مسایل مربوط به جریانات نقدی هشدار داده که اگر قادر به جمع آوری سریع پول نباشد، ممکن است از پس انجام تعهداتش برنیاید.

این هشدار هفته گذشته دوباره مطرح شد، زمانی که اورگراند در بورس اوراق بهادار اعلام کرد که در یافتن خریدار برای برخی از دارایی‌های خود به مشکل خورده است.

تحلیلگران معتقدند که فروپاشی اورگراند بزرگ‌ترین آزمونی است که سیستم مالی چین طی سال‌های گذشته با آن رو به رو بوده است.

 

*شرکت چگونه می‌خواهد به جلو حرکت کند؟

14 سپتامبر، اورگراند اعلام کرد که مشاوران مالی را برای کمک به ارزیابی وضعیت به خدمت گرفته است. در حالی که این شرکت وظیفه دارد در اسرع وقت همه راه حل های ممکن را بررسی کند، اورگراند هشدار داده است که هیچ تضمینی وجود ندارد.

تاکنون این شرکت برای جلوگیری از زیان بیشتر تلاش‌هایی کرده است اما نتوانسته خریداری برای دارایی‌های مربوط به کسب و کارهای خودروهای برقی و خدمات املاک پیدا کند.

این شرکت همچنین تلاش می‌کند برج اداری خود در هنگ کنگ را که در سال 2015 به مبلغ 1.6 میلیارد دلار خریداری کرده بود، بفروشد. اما در این حوزه هم موفق نبوده است.

 

*واکنش سرمایه گذاران چه بوده است؟

مشکلات اورگراند، هفته گذشته بعد از یکسری اعتراضات مقابل دفتر مرکزی آن در شنزن بیشتر به چشم آمد. تصاویری از رویترز نشان می‌داد که تعدادی از تظاهرکنندگان روز دوشنبه مقابل شرکت تجمع کرده بودند. البته سهامداران ماه‌ها صبور بودند، سهام این شرکت امسال بیش از 80 درصد ارزش خود را از دست داده است.

تحلیلگران گلدمن ساکس در یادداشتی نوشتند که اینکه استرس‌های اعتباری اورگراند چطور برطرف شود، روی احساسات بازار تاثیر خواهد گذاشت. به گفته آنها بازار اوراق قرضه چین می‌تواند ضربه بخورد و از دست دادن اعتماد می‌تواند از بخش مسکن به دیگر بخش‌ها سرایت کند.

به نظر می رسد وال استریت بیشتر در مورد ریسک های سرایت به خارج از کشور صحبت می کند. به گفته تحلیلگران فروپاشی اورگراند می تواند به اقتصاد یا بازار ایالات متحده هم برسد.

 

*بعد چه اتفاقی می تواند بیفتد؟

تحلیلگران انتظار دارند که دولت چین برای محدود کردن عواقب این مسئله دخالت کند. مخصوصا اگر اورگراند نتواند وام های خود را بازپرداخت کند.

ویلیامز از Capital Economics پیش بینی کرده است که بانک مرکزی چین در صورت تشدید نگرانی ها از نکول این شرکت، با تزریق نقدینگی به آن کمک کند.

اما برخی دیگر معتقدند که ممکن است برای نجات شرکت دیر باشد. مشکلات مالی اورگراند از سوی رسانه های چینی به عنوان «سیاه چاله عظیم» لقب گرفته است و این بدان معنی است که هیچ مبلغی نمی تواند این مشکل را حل کند. با این حال، کارشناسان همچنان انتظار دارند که دولت در پرونده اورگراند دخالت کند چرا که اجازه نمی دهد نکول این شرکت به سیستم بانکی گسترش یابد.